
Szykuje się prawdziwa rewolucja w korzystaniu ze świadczenia chorobowego, czyli tzw. L4. To będą bardzo poważne zmiany, szczególnie dla pracodawców.
Na czym mają polegać nowe przepisy? Szczegóły na kolejnych stronach ----->

Już wkrótce pracodawców i pracowników czeka prawdziwa rewolucja, dotycząca korzystania ze świadczenia chorobowego, czyli tzw. L4. Zmiany w tej kwestii były już zapowiadane w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023 roku.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, przyjęto "informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności". Co to oznacza?
Rząd planuje wprowadzić zmiany, które będą polegały na tym, że obowiązek wypłacania zasiłku chorobowego od pierwszego dnia nieobecności w pracy będzie spoczywał na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a nie pracodawcy.

Rada Ministrów już debatowała nad nowym rozwiązaniem i przyjęto wstępne założenia.
"Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni" - czytamy w komunikacie KPRM.