Zmiany w L4 - nowe zasady korzystania z zasiłku
Już wkrótce pracodawców i pracowników czeka prawdziwa rewolucja, dotycząca korzystania ze świadczenia chorobowego, czyli tzw. L4. Zmiany w tej kwestii były już zapowiadane w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023 roku.
Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, przyjęto "informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności". Co to oznacza?
- Zobacz także:Tygodniowa pensja na zwolnieniu lekarskim - wyliczenia. Mamy tabelę wyliczeń wypłat na L4
Takie będą zmiany w korzystaniu z L4. Rewolucja dla pracodawców
Rząd planuje wprowadzić zmiany, które będą polegały na tym, że obowiązek wypłacania zasiłku chorobowego od pierwszego dnia nieobecności w pracy będzie spoczywał na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a nie pracodawcy.
Rada Ministrów już debatowała nad nowym rozwiązaniem i przyjęto wstępne założenia.
"Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni" - czytamy w komunikacie KPRM.
Zwolnienie L4 - zasady korzystania po zmianach przepisów
O zmianach w przejściu na L4 piszemy także w naszej galerii.
Na zmiany w przepisach będziemy musieli jednak jeszcze poczekać. Wdrożenie nowych procedur i uszczegółowienie przepisów zajmie jeszcze trochę czasu, a nowe zasady przejścia na L4 mają wejść w życie w przyszłym roku.
Pamiętajmy, że niezależnie od adnotacji lekarza, ubezpieczony niezdolny do pracy z powodu choroby może wykonywać jedynie zwykłe czynności życia codziennego oraz te związane ze stanem zdrowia, np. może udać się na kontrolną wizytę lekarską, do apteki czy po codzienne zakupy żywności. Jednym słowem, pracownik będący na zwolnieniu nie musi non stop siedzieć w domu.
Natomiast bez cienia wątpliwości ZUS zabierze zasiłek chorobowy, gdy złapie pracownika na tym, gdy podczas pobytu na L4 pracował (u siebie w firmie czy dorywczo), remontował mieszkanie, wyjechał na urlop czy też np. brał udział w zawodach sportowych.