Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny dzień dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz w tym roku zdecyduje ws. stóp procentowych. Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę zakończy się ostatnie, dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w tym roku. Jaką decyzję podejmie RPP w sprawie stóp procentowych? Warto przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej bardzo rzadko decydowała się na zmiany kosztu pieniądza w grudniu. – Konsensus jasno mówi, że stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie – mówi nam Michał Stajniak, XTB.

RPP w listopadzie ponownie zaskoczyła

Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu, wbrew prognozom, postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. – Obecny poziom stóp wynosi 5,75 proc., mimo że ostatnie dane inflacji CPI pokazały dalszy trend spadkowy, to nie pomogło to w kontynuowaniu polityki obniżek stóp procentowych – komentował Bartłomiej Mętrak Analityk Rynków Finansowych XTB.

– Decyzja została uzasadniona znaczną niepewnością odnośnie do polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu oraz ich wpływu na tendencje cenowe w gospodarce. Dotychczasowa opozycja wciąż nie przejęła oficjalnie władzy, więc przytoczone argumenty oczywiście pozostają w mocy – komentuje Sawicki.

Jaką decyzję RPP podejmie w grudniu 2023?

– Konsensus jasno mówi, że stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB. – W tym momencie większość członków Rady Polityki Pieniężnej wskazuje, że wzrosły nieco ryzyka dotyczące tego, że inflacja może odbić w najbliższych miesiącach – dodaje.

Ponadto Stajniak w rozmowie z nami zwraca uwagę, że RPP chce sprawdzić jak dotychczasowe cięcia stóp procentowych i obecna wysokość wpływa na dalsze ograniczenie inflacji. – Cel inflacyjny w dalszym ciągu pozostaje nieosiągnięty – podkreśla.

Zdaniem Sawickiego, nagłej zmianie nastawienia władz monetarnych zdecydowanie nie sprzyja też rozwój sytuacji gospodarczej. – Inflacja konsumencka w listopadzie wprawdzie wyhamowała po raz dziewiąty z rzędu, ale jej minimalny spadek z 6,6 do 6,5 proc. potwierdza, że najgwałtowniejsza faza wygasania dynamiki CPI jest już za nami – przypomina.

Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po styczniowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Jednocześnie zwraca uwagę, że „tydzień po tygodniu pojawiają się kolejne oznaki ożywienia koniunktury". Wskazuje tutaj m.in. na odczyt dynamiki PKB w III kwartale, który został zrewidowany w górę, a konsumpcja przyspieszając z -2,8 do 0,8 proc. r/r, nadspodziewanie szybko powróciła nad kreskę.

W listopadzie pierwszy raz od stycznia roczna dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej przybrały wartości dodatnie, a nastroje w sektorze uległy rekordowej poprawie przy odbiciu nowych zamówień eksportowych – dodaje ekspert.

Kiedy obniżki stóp procentowych w Polsce?

Ekspert przypomina, że w listopadzie zasugerowano, że „najwcześniejszym możliwym terminem wznowienia cyklu obniżek będzie marzec". – Wówczas znana będzie nowela budżetu oraz uwzględniająca jej wpływ kolejna edycja projekcji inflacyjnej – dodaje.

– Wydaje się jednak, że przedwyborcze obniżki, czyli ostry ruch z września, gdy stopy zredukowano o 75 pb i o 25 pb z października, w znacznym stopniu wyczerpały potencjał do kontynuacji luzowania – wskazuje Sawicki i dodaje, że w pierwszej połowie 2024 r. inflacja spadnie na moment poniżej 4 proc. Później jednak, m.in. pod wpływem postępującego odbicia konsumpcji i rozpędzania się tempa wzrostu gospodarczego powyżej 2,5 proc., dynamika CPI może ugrząźć w okolicy 5-6 proc. W takim scenariuszu w najbliższych kilkunastu miesiącach RPP co najwyżej symbolicznie zetnie koszt pieniądza. – podsumowuje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po listopadowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważny dzień dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz w tym roku zdecyduje ws. stóp procentowych. Co z ratami kredytów? - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska