Indywidualne wyróżnienia trafiły do osób działających w lokalnych stowarzyszeniach, inicjatorów warsztatów terapii zajęciowej oraz szefów domów opieki społecznej.
Nagrody zespołowe trafiły m.in. do bydgoskiego hospicjum ks. Popiełuszki, toruńskich hospicjów "Światło" i "Nadzieja" oraz zespołu toruńskiej POL-FAMILII.
Nagrody finansowe otrzymały także Zespoły Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie i GOPS-u w Cekcynie (za prace interwencyjne dla bezrobotnych oraz dystrybucję żywności dla najuboższych).
Laureatem nagrody indywidualnej jest m.in. Jan Michałowski z Unisławia. W założonej przez niego świetlicy "Iskierka" spotykają się niepełnosprawne dzieci i młodzież z całej gminy.
- Sam jestem niepełnosprawny, więc doskonale rozumiem ich problemy - mówi Jan Michałowski. - Iskierka to taki impuls, który, jeśli da mu się szansę, zamienia się w żar. Nie chcę, by moi podopieczni wzbudzali współczucie, bo to cudowni ludzie. Trzeba tylko dać im szansę.
Nagrodę odebrał też Cezary Majewski z Włocławka, który zajmuje się integracją społeczności romskiej i polskiej. W założonym przez niego zespole muzycznym Piccolo Roma dzieci romskie i polskie uczą się szacunku do innej kultury.
- Trudno walczyć ze stereotypami - przyznaje laureat. - Można powiedzieć, że mówię banały, ale nikt nie powinien płakać przez swoje pochodzenie.
Wśród osób uhonorowanych wyróżnieniem grupowym znaleźli się Ołena Bożemska, założycielka i dyrektorka hospicjum "Nadzieja" w Toruniu.