https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku budują zakład teleradioterapii. Dwa specjalne bunkry są już gotowe

(goz)
Budowa włocławskiego zakładu teleradioterapii ma imponujące tempo
Budowa włocławskiego zakładu teleradioterapii ma imponujące tempo wa
Bunkry już są gotowe. Teraz budowane są fundamenty pod budynek główny. We Włocławku przy ul. Łęgskiej rośnie zakład teleradioterapii.

Na tę inwestycję czekaliśmy we Włocławku długo. Chodzi o zakład teleradioterapii. Ale gdy budowa w końcu ruszyła, to zmiany są widoczne gołym okiem.

Jeszcze w lipcu na tym terenie, działce przy ulicy Łegskiej zlokalizowanej w sąsiedztwie Centrum Diagnostyczno-Leczniczego należącego do Centrum Onkologii, rosły chwasty. W ciągu trzech miesięcy zbudowane zostały dwa bunkry.

- Skorzystaliśmy z innowacyjnej technologii bezpieczeństwa - podkreśla Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Specjalne bloki używane do budowy bunkrów zostały sprowadzone drogą wodną aż z Pensylwanii.

Zobacz także: Czy NFZ zapłaci za każdy zabieg wykonany za granicą?

Obecnie powstają fundamenty pod budowę budynku głównego. - Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - zapewnia dyrektor Pawłowicz. - Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, to w końcu tego roku obiekt będzie pod dachem w stanie surowym. W czerwcu przyszłego roku inwestycja ma być skończona. Przez następne miesiące przyszłego roku planowane jest wyposażanie.

Kiedy pacjenci będą mogli korzystać z usług tego zakładu? Wszystko wskazuje na to, że od początku 2016 roku.
Oddanie we Włocławku zakładu teleradioterapii zwiększy dostępność mieszkańców miasta i okolic do tego typu leczenia. I w końcu pozwoli na świadczenie usług na miejscu. To dla pacjentów ze skierowaniami na radioterapię i ich rodzin wielka sprawa.

- Przez trzydzieści dni codziennie woziłem swoją żonę do Centrum Onkologii w Bydgoszczy na zabieg, który trwał kilkanaście minut - opowiada włocławianin. - Wiem, jaka to mordęga codziennie pokonywać z tak chorym w obie strony ponad dwieście kilometrów.
Radioterapia jest jedną z metod leczenia nowotworów. W niektórych przypadkach równie skuteczną jak leczenie operacyjne. Niestety, kolejka do tego typu świadczeń jest długa - sięga nawet kilku miesięcy. Tymczasem wiadomo, że w leczeniu chorób nowotworowych liczy się czas. A pacjenci onkologiczni nie mają czasu czekać.

Koszt budowy zakładu teleradioterapii to 17 mln zł. Kolejne 30 mln zł ma pójść na wyposażenie. Centrum Onkologii chce je zdobyć z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska