Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku znaleziono zwłoki mężczyzny. Czy to bezdomny?

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
wa
W nocy we Włocławku strażnicy miejscy penetrując miejsca, gdzie moga przebywać bezdomni , znaleźli przy ul. Toruńskiej zwłoki mężczyzny. Policja ustala jego tożsamość.

Czy znaleziony przed jednym z domów przy ul. Toruńskiej mężczyzna zamarzł? Na to pytanie odpowie prokuratorskie śledztwo. Gdy patrol Straży Miejskiej we Włocławku znalazł leżącego na śniegu mężczyznę, ten nie dawał znaku życia, nie reagował na bodźce, nie oddychał. - Wezwaliśmy pogotowie ratunkowe i policję - mówi Dariusz Rębiałkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Włocławku.

Lekarz stwierdził zgon. - Przyczyna śmierci zostanie ustalona w trakcie śledztwa - mówi sierżant Tomasz Tomaszewski z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.

Do wczorajszego popołudnia jeszcze nie była też znana tożsamość znalezionego mężczyzny.

Z szacunków Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu wynika, że bez dachu nad głową w naszym województwie pozostaje około 1,8 tysiąca osób. Blisko 85 procent z nich to mężczyźni, ponad połowa ma między 41 a 60 lat, a jedna trzecia więcej niż 60 lat.

Jak możemy pomóc bezdomnym? Zima to czas, kiedy pomoc bezdomnym jest szczególnie ważna. Wszak chodzi o życie.

W Kujawsko-Pomorskiem mamy aż 27 jednostek oferujących schronienie bezdomnym. To 18 schronisk, w tym trzy z usługami opiekuńczymi), trzy noclegownie i pięć ogrzewalni. Łącznie są w nich 1302 miejsca, ale ta liczba może być zwiększona jeszcze o 118 miejsc. W województwie jest też 36 jadłodajni, z których 28 działa przez cały rok.

Placówki oferujące wsparcie bezdomnym obok pomocy w postaci posiłku, odzieży, łaźni, artykułów higieny osobistej i leków, oferują poza schronieniem również wsparcie w postaci dostępu do specjalistów - pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów uzależnień, psychiatrów i pedagogów. Ale ta pomoc jest często odrzucana. Ze schronisk czy noclegowni też nie wszyscy korzystają.
Dla bezdomnych są też tzw. mieszkania wspomagane. Ale to kropla w morzu potrzeb! Takie są na przykład w Bydgoszczy. Ale jest ich tylko pięć.

Jak sami możemy pomóc bezdomnym, zwłaszcza o tej porze roku? Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu przygotował plakat, w którym radzi, jak mądrze pomóc takim osobom. Po pierwsze - bezdomnego kierujmy do instytucji pomocowych takich jak np. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, po wtóre - nie wspierajmy bezdomnego finansowo, bo to tylko utwierdza w bezdomności, a po trzecie - zadzwońmy na numer alarmowy, na policję, pogotowie, do Straży Miejskiej, bo gdy na dworze mróz, nasz telefon może uratować bezdomnemu życie.

Tej zimy w woj. kujawsko-pomorskim odnotowano tylko jeden zgon bezdomnego z wychłodzenia. W Toruniu zmarł 60-letni bezdomny.

Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska