Koniec z dymiącymi kominami w centrum Włocławka.!Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przystępuje do budowy sieci w śródmieściu. Na ten projekt włocławskie MPEC dostało dotację unijną. Doprowadzenie ciepłociągu do śródmieścia będzie kosztowało spółkę ponad 11 milionów złotych. Dotacja unijna wyniesie prawie 4 mln zł.
Jeszcze w tym roku wybudowana zostanie sieć wraz z przyłączami na ul. Kościuszki na odcinku od ul. Pułaskiego do placu Wolności. W przyszłym roku MPEC planuje przeniesienie prac w rejon ulic: Piekarskiej, Brzeskiej, Orlej, Wojska Polskiego.
W trzecim etapie, w roku 2012 zaplanowana jest budowa ciepłociągu wraz z przyłączami od ul. Stodólnej do ul. Wyszyńskiego w rejonie ulic - Królewieckiej, Stodólnej, Łęgskiej. Św. Jana, Starego Rynku, Szpichlernej, Zamczej, Cyganki, , Bulwarów im. Józefa Piłsudskiego i ulicy Maślanej. Sieć z alarmem
Sieć będzie budowana z rur preizolowanych, które będą wyposażone w system alarmowy. - To po to, by było wiadomo, gdzie wystąpiło rozszczelnienie i gdzie mają wkroczyć fachowcy - mówi prezes Michał Pietraszewski.
Co Włocławek zyska inwestując w budowę 3-kilometrowego ciepłociągu? - Przede wszystkim zmniejszona zostanie emisja zanieczyszczeń do atmosfery - podkreśla Monika Budzeniusz z Biura Prasowego Urzędu Miasta we Włocławku.
Dzięki doprowadzeniu sieci mieszkańcy będą mogli zrezygnować z pieców. Znikną z krajobrazu włocławskiego śródmieścia przestarzałe kotłownie węglowe, a także olejowe i gazowe. Prezes Michał Pietraszewski szacuje, że w śródmieściu zlikwidowanych zostanie około 31 takich źródeł ciepła.
Efektem tej inwestycji ma być nie tylko poprawa jakości powietrza, ale też stanu zdrowia mieszkańców. Jest szansa na zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zmianę warunków bytowych rodzin, których mieszkania zostaną podłączone do sieci. - Dzięki temu może się zwiększyć atrakcyjność starówki - podkreśla Monika Budzeniusz..
Do nowej sieci ma być podłączonych około 300 mieszkań. Szacunki mówią, że z tej inwestycji skorzysta blisko 1000 włocławian.
