https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wegetariańskie obiady w szkołach. Czy bezmięsne posiłki pojawią się w szkolnych stołówkach? Do dyrektorów zostaną skierowane rekomendacje

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Pojawił się pomysł, by przynajmniej jeden posiłek w stołówkach szkolnych był wegetariański.
Pojawił się pomysł, by przynajmniej jeden posiłek w stołówkach szkolnych był wegetariański. Andrzej Banaś/ Polska Press
Wegetariańskie posiłki w szkołach? Na taki pomysł wpadły warszawskie radne, które zdecydowały się skierować do prezydenta miasta interpelację w tej sprawie. W dokumencie podkreślano, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wyeliminowanie ze swojej diety mięsa, ale nie mają możliwości zjedzenia ciepłego posiłku w placówce, bo w szkolnych stołówkach wegetariańskie obiady to rzadkość. Czy coś się w tym zakresie zmieni?

Wegetariańskie obiady w szkołach. Pojawią się na stołówkach?

Młode osoby coraz częściej dbają o swoją dietę. Rezygnowanie z mięsa, a niekiedy także z nabiału zyskuje coraz większą popularność wśród uczniów. Z kolei jedzenie w szkolnych stołówkach zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Schabowe czy mielone to najczęstszy dodatek do ziemniaków i surówki. A na pierwsze danie? Zupa robiona na wywarze mięsnym.

Warszawskie radne wpadły więc na pomysł, że dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie wegetariańskich obiadów.

– Młodzi ludzie odchodzą od spożywania mięsa, nabiału czy jaj. Związane jest to ze wzrostem świadomości w zakresie cierpienia zwierząt, wpływie konsumpcji tych produktów na katastrofę klimatyczną i utratę bioróżnorodności, a także zdrowia ludzi – można przeczytać w interpelacji.

Radne podkreślają, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przynajmniej jednego z dwóch posiłków (zupy lub drugiego dania) w wersji wegetariańskiej, co umożliwiałoby uczniom będącym wegetarianami spożywanie posiłków w szkole, jednocześnie nie zwiększając kosztów obiadów.

Odpowiedź ratusza: Zwrócimy się z rekomendacją do dyrektorów

W odpowiedzi na interpelację poinformowano, że potrzebę wprowadzenia do szkół wegetariańskich posiłków zgłaszali także inni mieszkańcy, biorący udział w konsultacjach polityki żywieniowej Warszawy. Ponadto zaznaczono, że w stołecznych szkołach proponowane są różnorodne i zbilansowane posiłki, jednak ostateczną decyzję dotyczącą organizacji żywienia podejmuje dyrektor konkretnej placówki.

Ratusz zapewnił, że propozycja wprowadzenie do stołówek szkolnych bezmięsnych dań została przedstawiona kadrze zarządzającej placówkami już na początku roku szkolnego 2019/2020. Jednocześnie przekazano, że stołeczny ratusz nie ma możliwości zobowiązania szkół do wprowadzenia minimum jednego posiłku wegetariańskiego, jednak będzie zachęcał do tego placówki oświatowe.

– Do dyrektorów placówek oświatowych skierowane zostanie pismo, w którym zwrócimy się z rekomendacją, aby w porozumieniu z samorządem uczniowskim i radą rodziców zbadali zapotrzebowanie na wprowadzenie posiłków wegetariańskich w placówkach oraz wprowadzili w codziennym jadłospisie jedno danie wegetariańskie – zapewniono w odpowiedzi na interpelację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska