Wesela w naszym kraju nie odbywają się od października 2020 roku. To wtedy rząd wprowadził zakaz ich organizacji.
W maju ogłoszono harmonogram luzowania obostrzeń. Wynika z niego, że od 15 maja możliwe jest organizowanie wesel i innych uroczystości, w tym komunii, ale tylko do 25 osób i na świeżym powietrzu.
Z kolei od 29 maja będzie można organizować wesela i komunie do 50 osób i w zamkniętych pomieszczeniach, ale będzie trzeba zastosować się do reżimu sanitarnego.
WESELA 2021 - OBOSTRZENIA
- Od 15 maja - do 25 osób tylko na świeżym powietrzu
- Od 29 maja - do 50 osób, także w zamkniętych pomieszczeniach
Pamiętajmy, że do tych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub jedną dawką firmy Johnson&Johnson.
Oznacza to, że na wesele można zaprosić nieograniczoną liczbę osób w pełni zaszczepionych.
Młode pary zastanawiają się jednak, co z osobami, które nie chcą się zaszczepić? Czy np. w wakacje będzie możliwe podniesienie limitu osób bawiących się na weselu?
Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju w rozmowie z money.pl przypomina, że od 29 maja na uroczystościach rodzinnych może bawić się do 50 osób, które nie są zaszczepione.
- Później 10-14 dni ogląd sytuacji, czy stan epidemiologiczny nam się nie zmienia. Myślę, że w tych rozmowach, które będziemy w tym tygodniu prowadzić z ministrem Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną będziemy stawiali temat jeszcze szerszego otwarcia wesel. Myślę, że 5 czerwca będzie można już ogłosić pewne zmiany - zapowiada Olga Semeniuk.
Sezon weselny normalnie rusza zazwyczaj już w kwietniu i trwa głównie do października. Przez pandemię ubiegły rok, jak i ten został wywrócony do góry nogami. Wielu nowożeńców musiało odwołać przyjęcia, a inni szukali nowych terminów. Wydaje się jednak, że terminy wakacyjne nie powinny być zagrożone i organizacja wesela latem dojdzie do skutku.
