Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

- Archiwa to są instytucje pamięci, bez pamięci nie istnieją wspólnoty polityczne, kulturowe, nie istnieje tożsamość narodów - stwierdził przed wmurowaniem aktu erekcyjnego pod nową siedzibę Archiwum Państwowego wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Stwierdził także, że na przykładzie Ukrainy widać, jak ważna jest tożsamość narodowa i jej wkład w dla trwania i przetrwania narodów.
Nowoczesna siedziba archiwum będzie się mieścić przy ul. Karłowicza 17. Prace budowlane trwają tam już od jakiegoś czasu. Działkę pod siedzibę archiwum przekazano w 1998 roku. W tej chwili Archiwum Państwowe w Bydgoszczy dusi się w XIX-wiecznym budynku przy ul. Dworcowej.
- Archiwa są to także instytucje obywatelskie, instytucje publiczne, które powinny udostępniać swoje zasoby wszystkim, którzy interesują się historią, pamięcią lub po prostu potrzebują z wielu powodów dostępu do tego, co archiwa mają. Archiwa przechowują wielkie skarby i muszą przechowywać je w sposób profesjonalny, ale żeby przechowywać w sposób profesjonalny, żeby spełniać te wszystkie funkcje, do których są powołane, muszą dysponować nowoczesną infrastrukturą" - mówił Gliński.
Wicepremier zwrócił uwagę, że przez wiele lat infrastruktura polskich archiwów była zaniedbywana, tak samo jak wydatki na kulturę.
- Od 6,5 roku staramy się odwrócić te tendencje - stwierdził wicepremier. - Zwiększyliśmy budżet na kulturę o 70 procent, a takiej dynamiki nigdy nie było w historii nowoczesnej Polski. To można zobrazować wielkimi inwestycjami, które podejmujemy, chociażby w obszarze instytucji pamięci, dotyczących muzeów czy instytucji pokrewnych. To jest ponad 300 dużych realizacji. Otwieramy nowe instytucje i kładziemy podwaliny pod nowe inwestycje. Zajęliśmy się także archiwami, żeby nie było tak, jak w Bydgoszczy, gdzie działka była pozyskana ćwierć wieku temu - w 1998 r. i do tej pory nikt nic na niej nie zbudował. Ale powstaje nowy obiekt i mam nadzieję, że wykonawca odda go do użytku w przyszłym roku.
- Działka, na której powstanie nowa siedziba AP ma prawie 7 tys. m kw. powierzchni. Staje na niej czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni prawie 8,5 tys. m kw. Część użytkowa będzie miała powierzchnię ponad 7,5 tys. m kw.
Magazyny pomieszczą ponad 30 km bieżących akt, co pozawala na trzykrotne powiększenie obecnego zasobu archiwalnego, który wynosi 11 km akt. Część przestrzeni magazynowej zostanie wykorzystana jako pomieszczenia ze specjalnymi warunkami, a będą w nich przechowywane materiały wymagające m.in. obniżonej temperatury. Jest to istotne m.in. dlatego, że bydgoskie archiwum przechowuje dokumenty nawet z XII wieku.
Koszt całej inwestycji około 80 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa.