Okazuje się, że wszelkie decyzje, które podejmujemy planując budowę będą miały ogromny wpływ na stan naszego portfela za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Już choćby sama elewacja domu po pewnym czasie wymaga kosztownych konserwacji.
Cegła ma swoje "pięć" minut
Mur warstwowy musi być zaprojektowany i wykonany bardzo precyzyjnie
(fot. Fot. Roben Ceramika Budowlana)
Tynkowane ściany zewnętrzne w miarę upływu czasu tracą swoją pierwotną estetykę. Przywracanie tej świetności, to najczęściej prace malarskie. Rodzi to oczywiście dodatkowe - i to wcale niemałe wydatki. Własny dom stawiamy zwykle z myślą o spędzeniu w nim reszty życia. Łatwo więc oszacować wszystkie koszty cyklicznych remontów elewacji na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Wobec takiej perspektywy najlepszym rozwiązaniem okazuje się elewacja z cegły licowej lub klinkierowej. Po pierwsze - nie wymaga ona żadnych prac konserwacyjnych przez cały okres użytkowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na jasny kolor zaprawy wypełniającej spoiny jedynie ona może potrzebować odświeżenia. Cegła ze swoimi wszystkimi walorami użytkowymi, to nadal bardzo opłacalna inwestycja...
Najcieplej z trzecią warstwą
Na rynku funkcjonuje kilka technik wznoszenia ścian. W efekcie powstają mury jedno, dwu i trójwarstwowe.
Otynkowana ściana z bloczków lub pustaków nazywana jest murem jednowarstwowym. W naszym klimacie, niestety, takie ściany nie gwarantują dobrej izolacji cieplnej. Najlepsze pod tym względem efekty uzyskuje się dzięki murom trójwarstwowym. Jak się je buduje? Do ściany nośnej przymocowuje się warstwę izolacyjną (wełna mineralna) oraz buduje się (oddzieloną od niej pustką powietrzną) np. ceglaną ścianę elewacyjną.
Jeśli chcemy zwiększyć komfort mieszkania w suchym, ciepłym i ekonomicznym budynku to warto wziąć pod uwagę możliwość postawienia trójwarstwowej ściany w domu.

Biznes
- To rozwiązanie gwarantuje zdrowy mikroklimat wewnątrz mieszkania, gwarantuje doskonałą izolację latem i zimą, a wreszcie - znacząco obniża też koszty ogrzewania - tłumaczy Krzysztof Omilian. - Elewacja ceglana zapewnia domowi estetyczny i ciekawy wygląd, ale jednocześnie zatrzymuje wszelkie wpływy atmosferyczne. Z kolei ściana nośna, izolacja i pustka powietrzna zapewniają doskonałą izolację termiczną.
Docieplić można zawsze
Trójwarstwowy mur zapewni niższe koszty utrzymania domu w przyszłości.
(fot. Fot.Roben Ceramika Budowlana)
Na takie zabezpieczenie budowli od zewnątrz nigdy nie jest za późno. Nawet w przypadku gotowego budynku możemy po prostu dostawić ścianę z cegieł - tak zwaną obmurówkę lub inaczej oblicówkę. Trzeba liczyć się wtedy z dodatkowymi pracami i początkowo większymi kosztami. Zwykle wymaga to dobudowania fundamentu lub wykonania belki podwalinowej, żeby było na czym oprzeć mur z cegieł elewacyjnych. Można również zastosować system konsol, które umożliwiają wykonanie elewacji wspartej bezpośrednio na ścianie konstrukcyjnej. Ale takie rozwiązania już w niedalekiej przyszłości zapewne zwrócą nam się z nawiązką.
Dwu i trójwarstwowy mur to oczywiste połączenie zalet obydwu materiałów: pustaka i cegły. Pierwszy materiał zapewni nam izolację cieplną oraz zdrowy klimat we wnętrzach. Z kolei cegła gwarantuje nam trwałość oraz estetyczny wygląd ścian zewnętrznych na bardzo długie lata.