Także w roku szkolnym 2015/2016 do podstawówek przyjętych zostanie więcej dzieci. Związane jest to z obniżeniem wieku uczniów klas pierwszych z siedmiu do sześciu lat. W ub. roku przyjmowano do podstawówek cały rocznik dzieci siedmioletnich i część sześciolatków, a w br. będzie na odwrót. Przyjęte zostanie także półtora rocznika, ale tym razem siedmiolatki będą stanowić mniej liczną grupę.
Tymczasem, jak donoszą media, w niektórych częściach Polski z powodu większego naboru dyrektorzy podstawówek obawiają się problemów lokalowych. Planują też zatrudnienie nowych nauczycieli.
Kończą zapisy
W Inowrocławiu od września br. pierwszaki uczyć się będą w ośmiu miejskich szkołach, w tym w integracyjnej podstawówce. Rodzice mogą posłać swe pociechy także do dwóch szkół niepublicznych przy ul. Szklarskiej oraz na os. Piastowskim.
- Właśnie kończą się zapisy. Do szkół miejskich zapisano dokładnie tysiąc dzieci, w tym 371 siedmiolatków i 629 sześciolatków - dodaje Magdalena Kaiser.
Powstaną 42 pierwsze klasy (42 oddziały). Najwięcej, bo aż 11 w SP nr 4 na Rąbinie. Ponadto 9 oddziałów utworzy SP nr 11, po 6 powstanie w SP nr 6 i SP nr 2. Trzy pierwsze klasy od września ruszą w niezwykle popularnej wśród rodziców SP nr 16. Dwa oddziały będzie mieć SP nr 9, a jeden SP nr 10.
Zatrudnią nauczycieli
- Listy przyjętych uczniów już podaliśmy do wiadomości. Możemy dodać tam kilka osób, które z różnych powodów nie zostały jeszcze zapisane do szkoły - informuje Ryszard Klimaszewski, dyrektor SP nr 11.
Jak wspomnieliśmy, od września w "Jedenastce" funkcjonować będzie 9 klas pierwszych. W ub. r. było ich osiem, a w latach poprzednich po 5. W każdej z nowo tworzonych klas uczyć się będzie średnio po 25 pierwszaków.
- Dotychczas dawaliśmy sobie radę. Teraz będzie trzeba pomyśleć o zatrudnieniu kilku dodatkowych nauczycieli, ale tylko na okres trzech lat. Od przyszłego roku nabór znów spadnie do poziomu pięciu oddziałów - komentuje dyrektor SP 11.