
Jak powstają tak niezwykłe widoki? Wystarczy, żeby mieszkańcy budynku nie wyrazili zgody na sprzedaż, gdy państwo czy prywatny deweloper zaplanują w danym miejscu nową zabudowę. W niektórych przypadkach jest to zwykła gra na czas – gdy deweloper zaoferuje wystarczająco dużą sumę, właściciele zmieniają zdanie i pozwalają na wyburzenie. Czasem jednak pozostają nieugięci – a wówczas najprostszym rozwiązaniem jest dla dewelopera otoczenie takiego budynku nowymi obiektami.
Przejdź do kolejnych zdjęć, żeby zobaczyć najciekawsze przykłady takich budowli z całego świata --->
Licencja

Kijów – dawne wiejskie domy pomiędzy blokami
To niezwykłe miejsce można znaleźć w ukraińskiej stolicy, na położonym na lewym brzegu Dniepru osiedlu Pozniaky. Jego intensywna rozbudowa rozpoczęła się w roku 1989 r. Dawne tereny wiejskie, na których zachowało się wiele tradycyjnych domów, porosły setkami bloków, a od 1994 r. dojeżdża tu nawet metro. Mimo to resztki pierwotnej zabudowy zachowały się do dzisiaj.
Licencja

Nie jest to jedyna tego typu pozostałość na osiedlu Pozniaky. Przykładem jest nieistniejąca już ulica Poznyakivska (istniejąca w tym miejscu co najmniej od 1933 r.), po której został tylko widoczny na zdjęciu dom nr 15. Reszta dawnej wiejskiej zabudowy została rozebrana w latach 2007–2008.
Licencja
Centrum Handlowe Liwa zyskało rozgłos niedługo po otwarciu, w 2016 r., kiedy to zdjęcia nietypowego budynku obiegły media. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca inwestor postawił bowiem obiekt w kształcie podkowy, który z trzech stron obejmuje pobliskie budynki mieszkalne. Ich mieszkańcy mają więc ograniczony dostęp do światła słonecznego oraz widok na ślepą, białą ścianę. To kuriozalne rozwiązanie zostało nawet nominowane do nagrody Makabryła, przyznawanej budynkom szczególnie złym.