Szykują się spore zmiany w przepisach, dotyczących przejścia na emeryturę. Pracownicy mają mieć możliwość skorzystania z szybszego pobierania świadczenia dzięki emeryturom pomostowym i stażowym.
Zobacz także:Rekordowa waloryzacja emerytur 2024. Oto tabela wyliczeń emerytur po waloryzacji 2024
Wiek emerytalny w Polsce ma pozostać bez zmian i będzie wynosił:
- 60 lat dla kobiet
- 65 lat dla mężczyzn
Będzie jednak możliwość skorzystania z przejścia na szybszą emeryturę. Podpisana została już ustawa, dzięki której emerytury pomostowe nie zostaną wygaszone i dalej będzie można z nich korzystać. Wśród obietnic wyborczych jest też wprowadzenie emerytur stażowych.
Szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapytana o zapowiedzi dotyczące emerytur stażowych, przekazała, że projekt emerytur stażowych zostanie zaprezentowany nowemu parlamentowi. - Jest to rozwiązanie bardzo oczekiwane i bardzo potrzebne. Przede wszystkim dla tych osób, które pracują w trudnych warunkach, ale nie w warunkach szkodliwych, natomiast bardzo wyczerpujących i ich stan zdrowia nie pozwala na to, aby dopracować do wieku emerytalnego, a więc będą mogli podjąć decyzję o emeryturze stażowej - wyjaśniła.
Szacuje się, że w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzysta 70 tysięcy osób. Osoby, które skorzystają z emerytur stażowych musza jednak pamiętać, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego. Przejście na emeryturę stażową ma być bowiem możliwością, a nie koniecznością.
Emerytura stażowa ma przysługiwać:
- po 38 latach pracy dla kobiet
- po 43 latach pracy dla mężczyzn
Emerytury stażowe - takie mają być stawki. Oto przykładowe wyliczenia
Wysokość emerytury stażowej będzie uzależniona od zgromadzonych składek na naszym koncie emerytalnym. Jakich stawek można się spodziewać? Przykładowe wyliczenia znajdziecie w naszej galerii.
mam / PAP