Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020 nie zostanie przesunięta. Będzie obchodzona inaczej. Co się zmieni?

Marta Zalewska
Marta Zalewska
Wszystko wskazuje na to, że w Wielką Sobotę 2020 nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów.
Wszystko wskazuje na to, że w Wielką Sobotę 2020 nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Dariusz Bloch / zdjęcie ilustracyjne
Czy Wielkanoc 2020 zostanie przesunięta z powodu koronawirusa? Wiele osób się nad tym zastanawiało. Nie ma jednak takiej możliwości. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Wielkanoc będzie obchodzona inaczej. Co się zmieni? Zobaczcie.

Wielkanoc 2020

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. W ten sposób wierni na całym świecie celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc poprzedza 40-dniowy wielki post, czyli okres przygotowania na powtórne przyjście Chrystusa. Na tydzień przed Wielkanocą w kościołach rozpoczynają się obchody tzw. Wielkiego Tygodnia (od Niedzieli Palmowej), zakończonego Triduum Paschalnym: Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą. Wielkanoc to święto ruchome. W 2020 roku przypada 12 kwietnia.

Czytaj także

Czy Wielkanoc 2020 zostanie przełożona?

Święta wielkanocne to najważniejszy czas dla chrześcijan. Wielu z nich licznie gromadzi się w kościołach nie tylko podczas samej Wielkanocy, ale również w trakcie obchodów Wielkiego Tygodnia. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi w walce z pandemią koronawirusa, wielu wiernych zadaje sobie pytanie, czy Wielkanoc 2020 może zostać przełożona?

Czytaj także

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dot. obchodów Wielkanocy w czasie epidemii

W związku z licznymi zapytaniami na ten temat, postanowiliśmy sprawdzić, co o kwestii Wielkanocy mówi Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dot. obchodów Wielkanocy w czasie epidemii.

Wspomniany dokument zawiera ogólne wskazówki i pewne sugestie dla biskupów, dotyczące obchodów Wielkanocy 2020.

Czytaj także

Wielkanoc nie może zostać przeniesiona

Najważniejszym punktem dekretu jest podkreślenie, że Wielkanoc 2020 nie może zostać przełożona. - Stanowiąc centrum roku liturgicznego Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne (...), nie może być przeniesiona - uzasadniono w dokumencie.

Dopuszcza się jednak przeniesienie na późniejszy termin Mszy św. Krzyżma, czyli liturgii, w której biskup konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje. Najczęściej odprawia się ją w Wielki Czwartej przed południem. Decyzję o przełożeniu tej Mszy św. podejmuje biskup, oceniając zaistniałe okoliczności.

Czytaj także

Dekret zawiera również wskazania dotyczące obchodów Triduum Paschalnego. Jeśli sytuacja się nie zmieni, misteria liturgiczne Triduum Paschalnego najprawdopodobniej będą się odbywać bez fizycznego udziału wiernych. Będą natomiast transmitowane, by można było włączyć się w modlitwę w swoich domach. Co jeszcze się zmieni?

Kongregacja nakazuje podczas obchodów w Wielki Czwartek pominąć gest umycia nóg oraz procesję po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek biskup / proboszcz będzie celebrował Mękę Pańską. - W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia - zapisano w dekrecie.

Czytaj także

W związku z wprowadzonym zakazem zgromadzeń i ograniczeniem liczby osób uczestniczących w praktykach religijnych do pięciu, można się też spodziewać, że w Wielką Sobotę nie odbędzie się święconka w tradycyjnej formie. Wierni nie będą mogli przyjść do kościoła z koszyczkami wielkanocnymi, by poświęcić pokarmy.

Zmiany wprowadzono także w obchodach Niedzieli Wielkanocnej i Wigilii Paschalnej. - Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego - podano w dokumencie.

Czytaj także

Dekret dopuszcza także przeniesienie części obchodów związanych z Triduum Paschalnym na inny termin. - Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września - napisano w dekrecie.

Wszystkie wprowadzane zmiany mają na celu walkę z pandemią koronawirusa i ograniczenie transmisji wirusa, poprzez unikanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska