Nowe ograniczenia związane z zakazem przemieszczania się w Polsce. Zobacz, co się zmieniło

Marta Zalewska
Marta Zalewska
Czy można wyjść na spacer? - zastanawiają się Polacy po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się.
Czy można wyjść na spacer? - zastanawiają się Polacy po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się. Tomasz Czachorowski / zdjęcie ilustracyjne
Rząd podjął kolejne kroki w walce z koronawirusem. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, ograniczone zostaje przemieszczanie się na terenie kraju, z pewnymi wyjątkami. Pojawiły się pytania, czy będzie można wyjść na zakupy, na rower lub wyprowadzić psa na spacer. Oto szczegóły dotyczące wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się.

Ograniczenie przemieszczania się

Od wtorku, 24 marca 2020, rząd wprowadził tymczasowe ograniczenie przemieszczania się na terytorium kraju, jako kolejny krok walki z epidemią koronawirusa. Co do zasady, przemieszczanie się jest zabronione, poza wskazanymi wyjątkami. Są to:

  • droga do i z pracy,
  • wolontariat w walce z koronawirusem,
  • niezbędne sprawy życia codziennego,
  • uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Czytaj także

W wyżej wymienionych przypadkach przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin. Ograniczenia te jak na razie będą obowiązywać do soboty, 11 kwietnia 2020 roku.

Jak rozumieć poszczególne wyjątki? W jakich sytuacjach będzie można wyjść z domu? Wyjaśniamy.

Czytaj także

Droga do i z pracy - czy potrzeba zaświadczenia?

Wiele zakładów pracy i pracodawców zdecydowało się na pracę zdalną, a nawet zmuszonych było czasowo zawiesić prowadzenie działalności. W niektórych zawodach praca odbywa się jednak normalnie, a zatrudnione tam osoby codziennie przemieszczają się do i z pracy. Jak wpłyną na nich nowe ograniczenia? Pracownicy nie powinni mieć trudności podczas drogi do i z pracy. Dotyczy to wszystkich pracowników: zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Nie potrzebne będzie także żadne zaświadczenie o świadczeniu pracy. - W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych - informuje rządowy portal gov.pl.

W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży

Wyraźne zmiany odczują jednak te osoby, które docierają do pracy komunikacją miejską. Zgodnie bowiem z wprowadzonymi obostrzeniami, w pojazdach nie może się znajdować więcej pasażerów niż połowa miejsc siedzących. Ma to możliwie jak najbardziej ograniczyć kontakt między pasażerami i zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem w zatłoczonym środku transportu.

Czy można się przemieszczać, by pomagać seniorom i niepełnosprawnym?

Ograniczenia w przemieszczaniu się nie będą dotyczyły tych, którzy opiekują się osobami potrzebującymi pomocy. Mowa tutaj o wolontariuszach i członkach rodzin, którzy pomagają osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym. Nadal będzie można więc przemieszczać się, by pomagać potrzebującym.

Czytaj także

Czy będzie można wyjść na spacer i na zakupy?

Wielu Polaków przestraszyło się jednak, że wprowadzone ograniczenia oznaczają całkowity zakaz wychodzenia z domu. Nic bardziej mylnego! Nowe przepisy będą dopuszczać przemieszczanie się, by załatwić "niezbędne sprawy życia codziennego". Oznacza to przede wszystkim zrobienie zakupów, wizytę u lekarza, czy wykupienie leków. Otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie i drogerie.

Jak podkreślił prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, do tej kategorii można zaliczyć również wyjście z domu na spacer, ale pod pewnymi wyjątkami. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o zachowaniu ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób - od teraz mogą to być maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin. Wyłączone z użytkowania są również m.in. place zabaw, które są miejscem gromadzenia się wielu osób. Można jednak wyprowadzić psa, wyjść na rower, czy pobiegać, pamiętając po prostu, by nie spotykać się z ludźmi. - Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum - podkreślają również przedstawiciele rządu.

Czytaj także

Czy można iść do kościoła?

W myśl nowych przepisów, w Polsce zaczął obowiązywać czasowy zakaz zgromadzeń publicznych (w tym imprez, zebrań). Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Zakaz nie dotyczy również zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że na danym terenie lub w danym obiekcie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Oznacza to, że udział w praktykach religijnych będzie mocno ograniczony, o co apelowano do rządu już od dawna. Osoby wierzące w obecnej sytuacji mogą brać udział w mszach online lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Czytaj także

Ograniczenie przemieszczania się - wyjątki

Wprowadzone ograniczenia przemieszczania się nie mają z kolei wpływu na wydawanie jedzenia na wynos i na dowóz przez restauracje oraz zakupy online. Nowe przepisy nie dotyczą również prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę). Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą również zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Czytaj także

Jednocześnie przypominamy, że cały czas obowiązują kroki podjęte wcześniej w walce z koronawirusem. W mocy utrzymane zostało ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Ponadto, zgodnie z wprowadzonymi przepisami, osoby powracające zza granicy zostają objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

Czytaj także

Stanowcze „nie” zmianom w przepisach

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 marca, 11:32, Michał:

Tylko jak udowodnić np. policjantowi, który mnie złapie na środku ulicy, wracającego do domu z pracy, że właśnie wracam z roboty i idę do sklepu.

Nic nie musisz udowadniać. Nie ma podstawy prawnej, zeby wystawić mandat. Idziesz bo załatwiasz spawy niezbędne do życia codziennego i do widzenia

G
Gość
26 marca, 8:28, Gość:

czyli teraz nie mogę pojechać autem do dziewczyny która mieszka 200 km ode mnie ?

Teoretycznie nie mozesz, ale jak pojedziesz to nic Ci za to nie grozi. Nie ma podstaw prawnych do mandatu. Gdyby ktos chciał wystawić, nie przyjmuj.

G
Gość

czyli teraz nie mogę pojechać autem do dziewczyny która mieszka 200 km ode mnie ?

G
Gość

A jakie są kary i podstawa prawna ich wymierzania?

G
Gość
25 marca, 11:32, Michał:

Tylko jak udowodnić np. policjantowi, który mnie złapie na środku ulicy, wracającego do domu z pracy, że właśnie wracam z roboty i idę do sklepu.

Ludzie, czy wy nie umiecie czytać ? Jest napisane, że można chodzić i spacerować, ale 1. Samemu 2. Z rodziną 3. Z obcym w liczbie: 1. Co tu jest niezrozumiałego???

G
Gość

Czy mogę z mężem i babcia wyjechać na wieś do naszego domku. Droga to 80km

G
Gość
25 marca, 9:06, gość:

Czy mogę jechać z rodzina na weekend na działkę?

Mozesz

L
Lolek matołek

Policjant ma wy[wulgaryzm] na to co ty te robisz drodze do domu czy do sklepu apteki tylko żeby się nie spotykać z innymi w grupie przecież nikt ci Nie zabronią to nie komuną ....Ale dla swojego i innych bezpieczeństwa posadz [wulgaryzm] w domu i nie lataj po mieście bezpowodu....

G
Gość

Mam w DUPIE wasze poronione przepisy!!! A co z zakładami, w których pracę można wstrzymać na okres dwóch tygodni? Co tam jest bezpiecznie? Sama zdrowizna pracuje? A co z drogą do pracy i z pracy? Jakie mam gwarancje, że po drodze nie zarazi mnie jakiś dorobkiewicz ściągnięty z zagranicy, który zamias siedzieć w domu będzie miał w DUPIE kwarantannę? U nas w kraju koronawirus to pikuś. Już od dawna kraj opanował KATOLOWIRUS i nikt tego nie zauważa.

M
Michał

Tylko jak udowodnić np. policjantowi, który mnie złapie na środku ulicy, wracającego do domu z pracy, że właśnie wracam z roboty i idę do sklepu.

y
yhgtfr

czyli nic nie można ale wszystko możńa . a gdzie cenzura?

g
gość

Czy mogę jechać z rodzina na weekend na działkę?

u
uhnnjj

inna spraw zycia codziennegommowisz i idzoesz dalej.mzaden zakaz

Dodaj ogłoszenie