Spis treści
Wielki Czwartek 2025
Wielki Czwartek to piąty dzień Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna Triduum Paschalne.
Triduum Paschalne to trzy dni poprzedzające Zmartwychwstanie, obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
W Wielki Czwartek nie ma porannych mszy świętych. Tego dnia sprawuje się tylko dwie liturgie:
Msza Krzyżma przed południem,
Msza Wieczerzy Pańskiej wieczorem - ta wieczorna liturgia rozpoczyna Triduum Paschalne.
Msza Krzyżma w Wielki Czwartek
Przed południem w katedrach odbywa się Msza Krzyżma, podczas której biskup święci oleje używane w sakramentach: olej chorych, katechumenów oraz olej krzyżma. Msza Krzyżma jest symbolem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji. Księża koncelebrujący Eucharystię wraz z biskupem odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Msza Wieczerzy Pańskiej zaczyna Triduum Paschalne
Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest to uroczysta liturgia, będąca dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W wielu kościołach po homilii odbywa się obrzęd umycia nóg dwunastu mężczyznom, co przypomina gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, podobnie jak Chrystus, jest po to, aby służyć a nie po to, żeby jemu służono. Po Mszy Świętej przechodzi procesja do tzw. ciemnicy, gdzie przenoszony jest Najświętszy Sakrament, a następnie rozpoczyna się adoracja.
Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusu, świec i wszelkich ozdób. W Wielki Czwartek w kościołach milkną dzwony a do końca Wielkiego Tygodnia używa się drewnianych kołatek czy "klekotek".
Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Wielu katolików zastanawia się, czy 17 kwietnia - w Wielki Czwartek - uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe. Warto przyjrzeć się przepisom kościelnym, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Wielki Czwartek nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w liturgiach tego dnia. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej dotyczy jedynie dni świątecznych nakazanych.
O tym, czy uczestnictwo we mszy 28 marca - w Wielki Czwartek - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".
Oznacza to, że katolicy nie muszą iść do Kościoła 17 kwietnia i nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w Wielki Czwartek.
Święta nakazane w Polsce - w te dni trzeba iść do kościoła
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:
wszystkie niedziele
1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
6 stycznia - Święto Trzech Króli
Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia - Boże Narodzenie
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Podsumowując, Wielki Czwartek, choć jest dniem o dużym znaczeniu liturgicznym, nie jest świętem nakazanym w Kościele katolickim. Oznacza to, że wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w liturgiach tego dnia, choć wielu z nich decyduje się na udział w tych ważnych wydarzeniach, aby głębiej przeżywać tajemnice wiary.