W rywalizacji kobiet i mężczyzn udział weźmie po osiem ekip, w skład każdej wejdzie czterech lekkoatletów. Zabraknie Polek, które przede rokiem spadły z Superligi. W Toruniu będą walczyć reprezentacje Czech, Estonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Holandii, Rosji i Ukrainy.
Bardziej atrakcyjny dla polskich kibiców będzie turniej mężczyzn z udziałem gospodarzy i jednym rodzynkiem z regionu. To Marcin Dróżdż z Zawiszy Bydgoszcz, aktualny mistrz Polski w 10-boju i lider krajowych tabel w tym sezonie (7598 pkt). Trener Wiesław Czapiewski zaprosił także Krzysztofa Plaskotę (Politechnika Opole), Pawła Wiesioła (Warszawianka) i Dawida Pyrę (AZS AWF Wrocław).
Rywale Polaków są bardzo wymagający: Białoruś, Czechy, Estoni, Finlandia, Francja, Rosji i Ukrainy. O skali wyzwania świadczy, że najlepszy polski wynik Dróżdża jest dopiero 80. na świecie w tym sezonie. - To będą trudne zawody, naszym celem będzie przede wszystkim utrzymanie, czyli minimum szóste miejsce - mówi Plaskota.
eden za wszystkich
Przez dwa dni na Stadionie Miejskim będziemy mieli przegląd praktycznie wszystkich konkurencji lekkoatletycznych. Kobiety rywalizować będą w 7-boju: biegi na 200 m, 800 m, 100 m przez płotki, skok wzwyż i w dal, pchnięcie kulą i rzut oszczepem, a mężczyźni w 10-boju: biegi na 100 m, 400 m, 1500 m, 110 m przez płotki, skok w dal, wzwyż, o tyczce, pchnięcie kulą, rzut dyskiem oraz oszczepem. Punkty zdobyte przez każdego z zawodników będą sumowane i wpłyną na ostateczną klasyfikację drużynową.
- To prawdziwi tytani tego sportu, którzy muszą być świetnie wyćwiczeni w każdej konkurencji. Naprawdę warto obejrzeć ich zmagania - zachęca wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński
To szóste zawody wielobojowego PE w naszym kraju. Największe doświadczenie w tej dziedzinie ma Bydgoszcz (1975, 2002 i 2005), dwa razy gospodarzem był Szczecin. Władze Torunia liczą, że to będzie jedynie wstęp do poważniejszych wyzwań.
- To pierwsza okazja, żeby zaprezentować się europejskim i światowym władzom lekkoatletycznym. Sukces organizacyjny jest bardzo ważny ze względu na budowaną halę, w której chcielibyśmy gościć duże wydarzenia w tej dyscyplinie - podkreśla Jarosław Więckowski, szef WSiT UM.
- Do Torunia przyjedzie 16 reprezentacji. Miasto zaistnieje na mapie Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki i mam nadzieję, że będzie to początek drogi do imprez coraz ważniejszej rangi - dodaje Wolsztyński.
Zawody będą rozpoczynać się w sobotę o 10.00 i w niedzielę o 9.30. Organizatorzy chcą przyciągnąć jak najwięcej kibiców i przygotowali na Stadionie Miejskim otwarty festyn dla starszych i dzieci. W sobotę od godz. 12:00 - 17:00, dobrą zabawę gwarantować mają m.in. darmowe dmuchane zjeżdżalnie i karuzele, będzie można wziąć udział w animacjach sportowo - rekreacyjnych i konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabraknie również punktów gastronomicznych.