Wielu z nas jest ze wsi, a będzie jeszcze więcej. Migracja trwa

[email protected], Lucyna Talaśka-Klich
Zadowolonych z życia na wsi jest więcej niż tych mieszkających w miastach. Rozrastają się podmiejskie wsie, które coraz częściej tracą rolniczy charakter.

 

- Brzozówka jest wsią, ale mieszkających tu rolników można by na palcach policzyć - mówi Agnieszka Kowalska, sołtys Brzozówki (gm. Obrowo, pow. toruński). - To jest osiedle mieszkaniowe  bardziej przypominające miasto niż wieś. 

 

Rozrastają się wsie wokół miast

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy podaje w jednym z najnowszych opracowań, że w 2014 r. tereny wiejskie w woj. kujawsko-pomorskim zamieszkiwało 839,5 tys. osób, tj. 40,2 proc. populacji województwa, a od kilkunastu lat liczba ludności na terenach wiejskich systematycznie rośnie. W latach 2005-2014 ten wzrost wyniósł w Kujawsko-Pomorskiem ponad 5 proc., chociaż liczba  ludności (ogółem) w województwie prawie się nie zmieniła. 

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

Jednak nie wszędzie na wsi mieszkańców przybywało. Urząd Statystyczny informuje, że wzrost liczby ludności zanotowano w 84 jednostkach administracyjnych wchodzących w skład terenów wiejskich (w tym w 67 gminach wiejskich i 17 terenach wiejskich gmin miejsko-wiejskich). Największe przyrosty zaobserwowano na terenach wiejskich wokół Bydgoszczy, na przykład w gminach: Osielsko i Białe Błota przybyło ponad 40 proc. mieszkańców. To zjawisko zaobserwowano także wokół miasta Torunia (np. w gminach wiejskich: Obrowo - wzrost o 51,3 proc., Wielka Nieszawka - wzrost o 27,4 proc., ale także wokół miasta Brodnica (gmina wiejska Brodnica - o 20 proc.) i miasta Grudziądz (gmina wiejska Grudziądz - o 18,2 proc.).

 

- W Brzozówce rzeczywiście mieszkańców przybywa w szybkim tempie - dodaje pani sołtys. - Przeprowadzają się do nas głównie mieszkańcy Torunia. 

 

Podobnie jak pani sołtys, która jeszcze trzynaście lat temu była torunianką. 

 

Dla osób, które decydują się przenieść na wieś, liczą się nie tylko piękne otoczenie, ale i dogodny dojazd do miasta, gdzie najczęściej wciąż pracują. Ważna jest też infrastruktura. - Młodsze małżeństwa zwracają uwagę także na to, co gmina może zaproponować ich dzieciom - dodaje mieszkaniec podbydgoskiego Osielska. - Czy jest tam np. żłobek, przedszkole, dobra szkoła, basen, boisko. 

 

Wielu z nas jest ze wsi, a będzie jeszcze więcej. Migracja trwa

Infografika JCHG, dane: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

 

Nie wszędzie przybywa mieszkańców

Jednak w analizowanym przez Urząd Statystyczny okresie, na niektórych terenach wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego ubywało ludności. Takie zmiany zaobserwowano w 43 jednostkach administracyjnych zaliczanych do terenów wiejskich (w 25 gminach wiejskich i 18 terenach wiejskich gmin miejsko-wiejskich). Dotyczy to głównie terenów wiejskich położonych na obrzeżach województwa, zwłaszcza w jego południowej części - dodaje US. Jednak największe ubytki - o ok. 5 proc. - odnotowano w gm. Bytoń (położonej ok. 40 km na zachód od Włocławka) oraz w  gm. Chrostkowo (położonej ok. 50 km na północny-wschód od  Włocławka).

 

Wieś w nowym raporcie

W Polsce na obszarach wiejskich mieszka prawie 40 proc. ludności. Wieś stała się atrakcyjna dla wielu naszych rodaków, co potwierdza trwający od 2000 r. wzrost liczby ludności wiejskiej. Więcej osób migruje z miasta na wieś niż w odwrotnym kierunku - tak wynika z  „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2016” (wydawca: Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar).  

 

O ponad 5 % wzrosła liczba ludności na terenach wiejskich woj. kujawsko-pomorskiego w latach 2005-2014

 

W raporcie czytamy też, że wieś jest w coraz mniejszym stopniu rolnicza (w ogólnej liczbie zatrudnionych w kraju, pracujący w rolnictwie stanowią 11,5 proc.). Wśród mieszkańców wsi zadowolenie z życia  jest wysokie (80,6 proc.). To więcej niż średnio w kraju (78,4 proc.). I choć wiele się zmienia na lepsze, to mieszkańcy wsi stanowią ponad 60 proc. osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie. 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie