
Wiercenie wodociągu pod dnem Wisły
- Cały przewiert jest prowadzony w kilku etapach - wyjaśnia Jakub Chrobok z PPI Chrobok. - Pierwszym z nich było wywiercenie otworu pilotowego o średnicy 250 mm - z prawego na lewy brzeg Wisły. Następnie - w odwrotną stronę - rozwiercaliśmy otwór do średnicy 660 mm. Po tym nastąpił marsz kontrolny - oczyszczenie otworu i ocena jego jakości.

Wiercenie wodociągu pod dnem Wisły
Po tych krokach możliwa jest instalacja nitki. W przypadku tego zadania wodociąg jest przeciągany z lewego na prawy brzeg Wisły. Przy pierwszej magistrali wiercenie udało się przy pierwszej próbie. - Wyszliśmy na brzeg z dokładnością 5 cm - mówi Chrobok. - To chirurgiczna precyzja.

Wiercenie wodociągu pod dnem Wisły
Jak można tak precyzyjnie sterować urządzeniem znajdującym się głęboko pod ziemią, gdzie przecież nie dociera sygnał GPS? Podczas wiercenia pilotowego wiertacz posługuje się inklinacją (kątem odchylenia od pionu) oraz azymutem (kątem odchylenia od północy magnetycznej ziemi).

Wiercenie wodociągu pod dnem Wisły
Wykonanie otworu pilotowego przy pierwszej nitce zajęło pięć dni. Przy drugiej - osiem. Wiercenie trwa 24 godz. na dobę.