Wczoraj chińscy literaci przyjechali do Torunia na zaproszenie wydawnictwa Adam Marszałek. Powód? To toruńskie wydawnictwo będzie niedlugo wydawało chińskie książki, zarówno poezję, jak i literaturę współczesną. Zdaniem Marka Wawrzkiewicza, prezesa warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich, który towarzyszył chińskim gościom, jesteśmy to winni Chińczykom. Oni przetłumaczyli całą polską klasykę (Sienkiewicz, Słowacki, Gombrowicz), a my wciąż traktujemy chińską literaturę po macoszemu. Czas to zmienić - uznano zgodnie.
Chińscy goście spotkali się z prezydentem i porozmawiali - kulturalnie, bez politycznych podtekstów. Toruń bardzo im się spodobał. Tak bardzo, że Huang Yazhou, prezes Związku Pisarzy Prowincji Zhejiang stworzył na poczekaniu wiersz o Toruniu i Mikołaju Koperniku.
- Napisałem już osiem wierszy o Polsce od wczoraj - powiedział pan Huang. Tempo rekordowe i, jak przekonywał tłumacz gości, wiersze nie tracą przy tym na artystycznej wartości. Szkoda tylko, że Chińczycy zostali zaproszeni na obiad do chińskiej restauracji, nie zaś do jednej z toruńskich knajpek serwujących polskie specjały. Widać chińscy goście bez chińskiego jedzenia poczuliby się troszkę zagubieni w Europie.
Być może literaci z Chin zjawili się tu nie na darmo. Prezydent Zaleski zapewniał, że chętnie będzie współpracował z Chińczykami. Widząc w Liu Zelin, wicedyrektorze Muzeum Chińskiej Literatury godnego kompana, prezydent zastanawiał się nad kulturalną wymianą, bo przecież w Toruniu powstaje Centrum Sztuki Współczesnej. Panowie nie sprecyzowali jednak, na czym współpraca miałaby polegać, choć uprzejmościom nie było końca.
Goście z Chin nie zdenerwowali się także na pytania dziennikarzy o panujący w Chinach układ polityczny. Zręcznie omijali niezręczne tematy, choć dotyczyły one przecież literatury. O chińskim nobliście Gao Xingjian powiedzieli, że przecież jest Francuzem, bo mieszka we Francji, nie ma więc sensu pytać, dlaczego rząd chiński z przymrużeniem oka traktuje pisarza.
Przyznali też, że jest wielu chińskich pisarzy lepszych od Xingijana, dla którego sztuka przetrwania i obrona godności jednostki to główny motyw w twórczości.