Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierzba w miniaturze

Malwa
Miniaturowa wierzba to prawdziwa ozdoba  małego ogródka
Miniaturowa wierzba to prawdziwa ozdoba małego ogródka Burda Polska
Robią niesamowitą karierę w naszych ogródkach, bo zajmują niewiele miejsca, są piękne o każdej porze roku, można je sadzić w gruncie lub w donicach. I nie wymagają zbyt wielu zabiegów.

     Wierzby o krzewiastym pokroju szczepione na pniu gatunków silnie rosnących są bardzo atrakcyjne. Można je posadzić nad oczkiem wodnym, mogą stanowić główny punkt kompozycji krzewów na działce, ozdabiać wejścia, można posadzić je na tarasie w dużych donicach.
     Prosto z Japonii
     
W centrach ogrodniczych najczęściej można kupić japońską odmianę wierzby całolistnej Salix integra 'Hakuro-nishiki' oraz wierzbę iwę - Salix caprea 'Klimarnock'. Inne gatunki i odmiany są rzadkie, a szkoda.
     W zależności od przeznaczenia i miejsca sadzenia trzeba wybrać roślinę odpowiednio wysoką. Są w sprzedaży wierzby szczepione na podkładkach wysokich (150 cm) i na niskich, kilku lub kilkunastocentymetrowych pniach. Najwięcej jest roślin szczepionych na średniej wysokości podkładkach, o wysokości od 30 do 100 cm.
     Rośliny wyższe dobrze będą wyglądały posadzone pojedynczo na trawniku czy nad stawkiem. Nadają się też do ozdobienia tarasu. Niskie formy można sadzić na rabacie z bylinami czy w grupie niskich krzewów.
     Większość gatunków i odmian jest całkowicie mrozoodporna. Wrażliwa na zimno jest jedynie _Salix bockii, _która przemarza w temperaturze poniżej minus 15 st. C. W bardzo surowe zimy może też przemarzać odmiana 'Hakuro-nishiki'.
     Podlewać, podlewać
     
Wierzbom szczepionym na pniu należy zapewnić odpowiednie stanowisko. Rośliny wymagają słonecznego miejsca - w cieniu nie będą tworzyć gęstych, bujnych pędów. Wierzby nie urosną też na suchej, piaszczystej glebie. Wymagają podłoża wilgotnego, chociaż nie musi to być ziemia bardzo żyzna.
     Dołek pod wierzbę powinien być wyłożony co najmniej 10-centymetrową warstwą kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Po posadzeniu drzewka trzeba pamiętać o niemal codziennym obfitym podlewaniu.
     Wszystkie wierzby bardzo dobrze znoszą cięcie. Formowanie korony wierzb miniaturowych jest konieczne. Rośliny przycinamy wiosną, po przekwitnięciu kwiatów, a przed pojawieniem się liści. Dzięki temu wypuszczą bujne pędy. Jeśli przycinamy grubsze pędy, należy rany zabezpieczyć preparatem Funaben lub Topsin. Należy też pamiętać o systematycznym usuwaniu pędów wyrastających z podkładki. Odmiany 'Hakuro-nishiki' i 'Tricolor' wymagają kilkakrotnego cięcia od wiosny do końca lipca, co pobudza je do tworzenia nowych, pięknie ulistnionych pędów (liście są nakrapiane zielono, biało i różowo).
     Szczepione wierzby należy też regularnie nawozić. Stosujemy na przykład Azofoskę. Po raz pierwszy zasilamy rośliny w końcu marca, a ostatnie nawożenie wykonujemy najpóźniej w końcu czerwca. Jeśli używamy nawozów o spowolnionym działaniu, np. Osmocote - wierzby zasilamy raz w roku, na przełomie marca i kwietnia.
     Co je gryzie?
     
Wierzby miniaturowe są niekiedy atakowane przez choroby i szkodniki. Najczęstszą chorobą jest parch wierzby - wiosną pojedyncze liście gwałtownie czernieją, więdną, marszczą się i zamierają. Rośliny wyglądają jak spalone. Zwalczanie polega na opryskiwaniu drzew preparatami Bravo 500 SC, Baycor 300 EC, Bayleton 5 WP, Dorado 200 EC lub Dithane M 45 WP.
     Czerniak wierzby - wiosną na liściach widać jasnozielone lub żółte przebarwienia. W drugiej połowie lata liście czernieją. Zwalczanie - jak parcha wierzby.
     Zamieranie pędów - na pniu pojawiają się nekrotyczne plamy, stopniowo obejmujące cały obwód pędu. W tym przypadku należy wyciąć chore tkanki na pniu, a rany zasmarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem dwuprocentowego Topsinu lub Funabenu.
     Bakteryjne więdnięcie pędów - wiosną i latem część liści zwija się i brązowieje. Wierzchołki pędów zamierają. Należy usuwać porażone pędy, a wierzby opryskiwać Miedzianem.
     Rdza wierzby - w połowie lata na dolnej stronie liści pojawiają się żółtobrunatne skupienia zarodników grzyba. Na stronie górnej widać niewielkie plamki. Należy usuwać i palić chore liście, a rośliny opryskiwać takimi środkami jak w przypadku parcha wierzby oraz Saprolem.
     Plamistość pędów i liści - na górnej stronie liści widać ciemnobrązowe plamy (widoczne również od spodu). Także na młodych pędach pojawiają się plamy brązowe. Zwalczanie - jak w przypadku parcha wierzby.
     Wierzby atakowane są też przez szkodniki. Przeciwko mszycom używamy preparatów: Pirimor, Pirimix, Aztec lub Mospilan. Przędziorki zwalczamy Talstarem, Nissorunem, Neoronem. Galasowate narośla na pędach świadczą o ataku szpecieli. Pędy z naroślami należy wycinać i palić. Natomiast przeciwko gąsienicom zjadającym liście stosujemy Basudin 25 EC, Decis lub Fastac 10 EC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska