Spis treści
Wigilia 2024 dniem wolnym od pracy?
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała w piątek (25 października) na antenie radia TOK FM, że złożony został projekt ustawy wprowadzającej wolną Wigilię. Jak wyjaśniła, jest to odpowiedź na zgłaszane od lat postulaty polskich rodzin.
- Kładziemy projekt na stole i wysyłamy jasny sygnał: Lewica chce, żeby Wigilia była dniem wolnym od pracy - mówiła na antenie TOK FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
To Cię teraz może zainteresować
Dodała, że w jej opinii Wigilia 24 grudnia powinna być dniem wolnym dla wszystkich - zarówno dla wierzących, jak i niewierzących. Tłumaczyła, że każdy dzięki temu będzie mógł się spokojnie przygotować na wieczór, odbyć podróż, spotkać się z rodziną czy po prostu odpocząć.
Zakaz handlu w Wigilię?
Czy wolna Wigilia oznaczałaby również zakaz handlu 2024 grudnia? Tego na razie nie wiadomo a zgodnie z obecnymi przepisami handel w Wigilię jest możliwy do godziny 14.00.
Czy Wigilia 2024 będzie dniem wolnym od pracy? To zależy tempa, w jakim projekt ustawy będzie procedowany przez parlamentarzystów - przyznała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Dni wolne od pracy 2024
Święto państwowe nie musi być dniem wolnym od pracy. Obecnie zgodnie z ustawą, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe (narodowe):
- 1 maja,
- 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja)
- 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).
Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce:
- niedziele
- 1 stycznia - Nowy Rok
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli
- pierwszy dzień Wielkanocy
- drugi dzień Wielkanocy
- 1 maja - święto państwowe
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja
- pierwszy dzień Zielonych Świątek
- Boże Ciało
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada - Wszystkich Świętych
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.