Wikipedia ma już 10 lat!

  Wikipedia ma już 10 lat!

  (DJ)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wikipedia ma już 10 lat!

  ©fot. wikipedia.pl

  Mimo sporej konkurencji nie ma sobie równych. Internetowa encyklopedia, redagowana przez internautów z całego świata, kończy 10 lat.
  Wikipedia ma już 10 lat!

  ©fot. wikipedia.pl

  Dziś mija dokładnie dziesięć lat od powstania znanej większości z nas Wikipedii, czyli darmowej internetowej encyklopedii. Aby z niej skorzystać wystarczy wejść na stronę internetową - www.wikipedia.org. Pomimo istnienia wielu innych encyklopedii internetowych, żadna z nich nie osiągnęła ani takiej wielkości, ani takiej popularności jaką na całym świecie posiada obecnie Wikipedia.

  Przeczytaj również: Wikipedia oskarżona o kradzież znaku FBI.

  Nazwa Wikipedia nie jest przypadkowa. Wzięła się z połączenia dwóch słów - "viki", co po hawajsku oznacza "szybko" oraz "encyklopedia".

  Wikipedia działa na zasadzie otwartej treści. Oznacza to, że każdy, kto tylko czuje się na siłach, może edytować i aktualizować informacje w niej zamieszczane. Zmiany naniesione przez odwiedzających stronę są od razu na niej widoczne. Mogą być jednak ponownie edytowane i dalej rozpowszechniane.

  Nad wprowadzanymi treściami do serwisu czuwają jednak wyszkoleni edytorzy i administratorzy. Ich zadaniem jest weryfikowanie prawdziwości zamieszczanych informacji oraz usuwanie przejawów wandalizmu. Założeniem twórców Wikipedii było stworzenie największej wielojęzycznej encyklopedii internetowej. Jej współzałożyciel Jimmy Wales nazwał ją kiedyś "próbą stworzenia i rozpowszechnienia wielojęzycznej wolnej encyklopedii o najwyższym możliwym poziomie dla każdej osoby na Ziemi w jej własnym języku".

  Przeczytaj też: 100 najpopularniejszych stron internetowych w Polsce [lista].

  Obecnie Wikipedia jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Posiada aż 14 milionów haseł we wszystkich edycjach językowych. W Wikipedii znajdziecie najwięcej materiałów w języku angielskim - aż 3 490 842, niemieckim - 1 155 426 i niewiele mniej we francuskim - 1 039 482. Polski znajduje się na czwartym miejscu - z 753 194 artykułami.

  Polska wersja językowa encyklopedii została uruchomiona kilka miesięcy później.

  Polscy miłośnicy Wikipedii postanowili w dzień 10. urodzin spotkać się w ośmiu różnych miastach Polski, m.in. w Bydgoszczy. Informacje na: http://pl.wikipedia.org/wiki/ (klikamy na Bydgoszcz na mapce na dole strony, przy haśle "Dziesiąte urodziny to dobra okazja, by lepiej się poznać").
  Udostępnij


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo