https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wikt i opierunek

(bz)
Co roku, z zagranicznego stypendium korzysta kilkuset studentów.

     Stypendia obejmuje takie formy kształcenia jak: staże naukowo-badawcze dla magistrantów i studentów ostatnich lat studiów, staże semestralne dla studentów, kursy językowe (skierowanie głównie do studentów danej filologii). Oferta na rok akademicki 2003/2004 zawiera propozycje wyjazdów do takich państw jak: Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Węgry, Włochy, Syria, Tunezja, Meksyk. Co roku oferta ta się zmienia, w zależności od tego, który program wygasł, a z którymi państwami przedłużono lub podpisano umowę o współpracy. Aktualne propozycje stypendialne znajduje się na stronie www.buwiwm.edu.pl.
     Stypendium wypłacane jest głównie przez stronę przyjmującą studenta. Tylko w niektórych przypadkach czyni to strona polska. Głównie pieniądze te przeznaczane są na pokrycie kosztów pobytu za granicą. Z kolei wyjeżdżający stypendysta sam płaci za podróż oraz polisy ubezpieczeniowej od nagłych zachorowań i wypadków.
     Na zagraniczne stypendium można również wyjechać za pośrednictwem fundacji, m.in. Fundacji im. Konrada Adenauera (www.kas.pl), Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (www.fulbright.edu.pl), Fundacji im. Friedricha Naumanna (www.fnst.org). Fundatorzy stypendiów zazwyczaj prowadzą rekrutację kandydatów w ramach danych kierunków studiów i rodzajów szkół wyższych. Okres, na jaki jest przyznawane stypendium, wynosi od kilku do kilkudziesięciu miesięcy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska