https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wilczkowo-Dobrylewo > Patrzą z góry na jeziora

Ponad 300 lat ma dom rodziny Siadaków w Wilczkowie. Starszego w najbliższej okolicy nie znajdziemy.

Właścicielami tego gospodarstwa są dziś Anna i Jan. Ich syn - Marcin Siadak - jest jednym z najmłodszych sołtysów w gminie Żnin.
- Ma plany, wspólnie z Radą Sołecką, aby coś dla tej naszej wsi robić. Na razie cieszy nas, że gmina nabyła od Agencji plac na boisko. Była tam choćby impreza z okazji Dnia Dziecka. Syn zorganizował paczki ze słodyczami, napoje fundowała firma Pepsi - opowiadają rodzice Marcina.
- U nas we wsi wszyscy żyją zgodnie - podkreśla Bartłomiej Ziemba, członek Rady Sołeckiej (oprócz niego są w tej radzie również Waldemar Murawski i Marcin Modliński).

To niewielka miejscowość. Za to przepięknie położona. Z okien gospodarstw podziwia się taflę Dużego Jeziora - wymarzone miejsce dla windsurfingowców i żeglarzy.
Do sołectwa należy również Dobrylewo, a także osada Daronice (nazwa używana jedynie przez mieszkańców).
- Kiedyś mieliśmy w Wilczkowie sklep. Teraz korzystamy ze sklepu na kółkach. Jednak pomieszczenie należące do spółdzielni "Rolnik" pozostało. I przydałoby się mieszkańcom na świetlicę. Liczymy, że w tej sprawie coś ruszy. Pierwsze próby i starania już podjęliśmy - tłumaczy Bartłomiej Ziemba.
Wilczkowo należy do parafii w Górze. Przy kościele jest grobowiec rodzinny Siadaków. - Nasi przodkowie "łożyli" na kościół, stąd to wyróżnienie - mówią Anna i Jan.

Siadak to nazwisko w okolicy znane. Korzenie rodzinne sięgają właśnie Wilczkowa i najbliższej okolicy. - W tym budynku, przed nami, mieszkali moi rodzice - Hieronim i Pelagia z domu Goc, a wcześniej Tomasz i Katarzyna z domu Adamska. Tyle wiemy, chociaż przed nimi byli jeszcze kolejni nasi pradziadowie - opowiada Jan.
Trochę historii
Wilczkowo z niem. Obersee, miało w 1880 roku 5 domów i 47 mieszkańców - katolików; zajmowało powierzchnię 78 ha.
Wieś wymieniona została już w bulli Innocentego II z 1136 roku. Było tu wtedy 9 osadników "o charakterze ludzi niewolnych, do kościoła gnieźnieńskiego należących" : Zyroch, Wnienisł, Strzesz, Chropiek, Nuca, Gościna, Parchina, Sinoch i Uniewit.

W 1331 roku Wilczkowo zostało zniszczone przez Krzyżaków. Młyn Wilczkowski, leżący nad Gąsawką, przy jeziorze Wielkim Żnińskim, istniał już przed 1620 rokiem.
Jaka przyszłość?
Przed panem Marcinem sołtysami w Wilczkowie - Dobrylewie byli kolejno: Marcin Maciejewski, Adam Wiśniewski i Małgorzata Kriesel.
Czy Wilczkowo stanie się kiedyś bazą dla żeglarzy i windsurfingowców? - Pewne pomysły są - mówią tajemniczo państwo Siadakowie.

Tekst i fot. IWONA WOŹNIAK

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska