Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wino Kadarka. Mister Kadarka, czyli jego producent, grał u nas w golfa i uczył degustacji! [wideo]

Tekst, foto i wideo Agnieszka Domka-Rybka [email protected] Tel. 52 326 31 86
Geza Balla m.in. o winie Kadarka: Najpierw je wąchamy, delektujemy się jego aromatem. Później przechylamy kieliszek do ust, ale nie od razu połykamy. Musi dotrzeć do kubków smakowych, by po wypiciu jego smak został na dłużej
Geza Balla m.in. o winie Kadarka: Najpierw je wąchamy, delektujemy się jego aromatem. Później przechylamy kieliszek do ust, ale nie od razu połykamy. Musi dotrzeć do kubków smakowych, by po wypiciu jego smak został na dłużej
Tak jest nazywany Geza Balla, właściciel winnic w Rumunii, skąd pochodzi m.in. to popularne wino Kadarka. Podpowiadał kujawsko-pomorskim biznesmenom, jak degustuje się te alkohole.

 - Słyszałem, że Polacy piją coraz więcej dobrego wina. Jestem tutaj, by pokazać, jak się je degustuje. Białe pije się do mięsa z kurczaka czy ryb, a czerwone choćby do wołowiny - przekonuje.

Czytaj też: Wino wygrywa z wódką!

Wino Kadarka. Nie od razu połykamy, najpierw wąchamy

- Najpierw je wąchamy, delektujemy się jego aromatem. Później przechylamy kieliszek do ust, ale nie od razu połykamy. Musi dotrzeć do kubków smakowych, by po wypiciu jego smak został na dłużej - podpowiada Geza Balla. - O winie trzeba rozmawiać, można całymi godzinami.

Czytaj też: Wina Marka Kondrata. Ten znany aktor ma swój sklep także w Bydgoszczy!

Właściciel firmy Wine Princess w Rumunii na pewno wie, co mówi. Jest prawdziwym znawcą win, na Węgrzech zrobił z nich doktorat, a konkretnie z enologii (inaczej ojnologia lub winoznawstwo). Jego winnice istnieją od 1999 roku. Zajmują 70 hektarów, do tego dzierżawi jeszcze 15. Są położone w południowo-zachodnich stokach wzgórz Zarand. 85 procent z nich to krzewy odmian czerwonych, takich, jak np. merlot, pinot noir, burgund i oczywiście cadarca. Stąd jest nazywany w swojej branży "Misterem Kadarka".

Wina lokalne są coraz lepsze

Jego firma jest też producentem białych win, jak m.in.: riesling, traminer czy pinot gris. - Chciałbym zaznaczyć, że dobrej jakości wina to nie tylko te znanych marek, ale coraz częściej lokalne - podkreśla dr enologii. - I jeszcze jedno: życie jest za krótkie, by pić byle jakie.

Jak informuje pismo branżowe "Świat win" można je sprzedawać dopiero dwa lata od produkcji. Starzenie odbywa się w ciszy i ciemności piwnic, które mają 200 lat! W jednej z nich Balla prowadzi profesjonalne degustację. Odwiedza go wielu smakoszy win z całej Europy.

Degustuje Geza Balla:

Zobacz wideo »

Dodajmy, że Gezę Ballę spotkaliśmy w Olszewce pod Nakłem nad Notecią (dokładnie tam, gdzie jest pole golfowe, Balla też zagrał). Przyjechał na zaproszenie Piotra Piszczka,współwłaściciela hurtowni "Szlakiem wina", z którym współpracuje oraz Loży Bydgoskiej BCC, która w Olszewce urządziła tegoroczne "Spotkanie z dzikiem". 

Wypowiedzcie się na Forum: Pijecie i lubicie Wino Kadarka?  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska