https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizerunek Stanisława Skalskiego ozdobił jeden z MiG-ów 29. Malowidło powstało w bydgoskich WZL-ach

Anna Stasiewicz-Mąka
Stanisław Skalski pojawił się na obydwu statecznikach MiG-a 29UB nr 4105 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Na jednym w stroju pilota na drugim w mundurze. As myśliwski, służył m.in. w 4 Pułku Lotniczym w Toruniu.
Stanisław Skalski pojawił się na obydwu statecznikach MiG-a 29UB nr 4105 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Na jednym w stroju pilota na drugim w mundurze. As myśliwski, służył m.in. w 4 Pułku Lotniczym w Toruniu. Roman Nawrocki
W listopadzie przypada setna rocznica urodzin Stanisława Skalskiego. To prawdziwa legenda polskiego lotnictwa, na swoim koncie miał najwięcej zestrzeleń wśród naszych pilotów. Zmarł, niestety, w zapomnieniu w 2004 roku.

Generał Skalski został właśnie patronem jednego z MiG-ów 29UB (szkolno-bojowy) stacjonujących w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Jego wizerunek pojawił się na statecznikach maszyny, w ten sposób uhonorowano postać lotnika i stulecie jego urodzin.

Piloci ze "Szkoły Orłów" walczyli o Anglię

Malowania wizerunku asa lotnictwa podjęli się specjaliści z Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy. To długa i skomplikowana operacja. Zanim przystąpi się do malowania, a trwa to ok. 3 tygodni, trzeba wykonać szablon. Jego przygotowanie zajmuje z kolei 2 tygodnie.
Przy malowaniu pracuje od 7 do 10 osób. Użyto specjalnej poliuretanowej farby, lotniczej półmatowej, która mniej błyszczy się w słońcu.

Stanisław Skalski w 1939 roku walczył w składzie toruńskiej 142. eskadry myśliwskiej. Kontynuatorem tradycji pomorskich myśliwców jest właśnie jednostka. Autorami upamiętnienia postaci Skalskiego na MiG-u 29 są żołnierze 22. Bazy: ppłk Marek Więckiewicz i starszy chor. sztab. Marek Bojcun.

Do wczoraj MIG-29UB nr 4105 przechodził w WZL nr 2 testy odbiorcze po operacjach serwisowych. Prawdopodobnie dziś maszyna odleci do Malborka.

Stateczniki samolotów MiG-ów 29 są ozdabiane podobiznami polskich lotników od 2012 roku. Jako pierwsza pojawiła się podobizna ppłk. pil. Mariana Pisarka, słynnego pilota dywizjonu 303.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaa

albo i nie odleci bo chyba ma jeszcze testy, fruwa i hałasuje od tygodnia -.-'

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska