
(fot. Fot. Archiwum)
Ze specjalną misją udał się dzisiaj do Niemiec Władysław Bartoszewski - wysłannik premiera Donalda Tuska.
Erika Steinbach zasiądzie w radzie?
Były więzień Auschwitz, honorowy obywatel Izraela miał rozmawiać z kanclerz Angelą Merkel o stosunkach polsko-niemieckich. Oczekiwania wiązane z wizytą były jednak o wiele większe. Komentatorzy przypuszczali, że głównym tematem spotkania będzie dyskusja na temat tego, czy Erika Steinbach, szefowa Związku Wypędzonych, powinna zasiadać w radzie fundacji ds. powojennych wypędzeń Niemców.
- Rozmawiałem z kanclerz Merkel o całokształcie stosunków polsko-niemieckich. Jestem zadowolony z tego spotkania - powiedział po zakończeniu spotkania Władysław Bartoszewski.
Angela Merkel mówi: - Będziemy lojalni
- Moja rozmowa trwała 40 minut, wyszedłem przekonany, że mogę polegać na lojalności i dotrzymywaniu ustaleń do kontaktów i współpracy między Polską a Niemcami. Pani kanclerz podkreśliła, że chce, żeby ten jubileuszowy rok nie był niczym zakłócony - powiedział Bartoszewski.
Wysłannik premiera ucina jednak wszelkie spekulacje, jakoby głównym tematem rozmowy była Erika Steinbach:
- A skąd wiadomo, że rozmawiałem z nią o innych paniach? Rozmawiałem o problemach w stosunkach polsko-niemieckich. Wychodzę całkowicie uspokojony i usatysfakcjonowany - dodał Bartoszewski.
Bartoszewskiego nie powinno się lekceważyć
Wizytę w Niemczech skomentował Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji:
- Myślę, że zlekceważenie głosu byłego więźnia Oświęcimia, honorowego obywatela Izraela, byłoby nieroztropne - ocenił Radosław Sikorski.
W 2009 roku decyzji nie będzie
Agencja DPA podała, że nie można oczekiwać, iż decyzja w sprawie planowanego składu rady fundacji poświęconej powojennym wysiedleniom Niemców miałaby zapaść jeszcze w tym roku. Angela Merkel nie chce, żeby ta sprawa stała się tematem politycznych rozgrywek przed kampanią poprzedzającą wrześniowe wybory parlamentarne w Niemczech.