
UOKiK opublikował w styczniu komunikaty dotyczące nieprawidłowości w samochodach w Polsce. Właściciele popularnych samochodów w Polsce są pilnie wzywani do punktów serwisowych.
Na liście opublikowanej przez UOKiK są samochody najpopularniejszych i największych producentów - takich jak Hyundai, Opel, Toyota, Mercedes czy auta grupy Volkswagen. niektóre wady i nieprawidłowości mogą być groźne dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia użytkowników a także innych uczestników ruchu drogowego.
Właściciele których aut mogą spodziewać się wezwania do serwisu? Jakie nieprawidłowości wykryto? Jakie marki samochodów znalazły się na liście? Zobacz teraz pełną listę samochodów w naszej galerii >>>>>

Samochody marki Mercedes Sprinter
Przedsiębiorca Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mercedes Sprinter (Typ 907), wyprodukowanych w Niemczech, element systemu blokady parkowania mógł zużywać się w nietypowy sposób i w związku z tym może utrudniać bezpieczne parkowanie pojazdu. Jeżeli podczas parkowania pojazd nie jest zabezpieczony zgodnie z instrukcją obsługi (m.in. nie używa się hamulca postojowego), pojazd może stoczyć się z pozycji parkowania, co zwiększa ryzyko wypadku.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 9 755 pojazdów.
Właściciele samochodów zostaną poinformowani o prowadzonej kampanii i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, w celu aktualizacji oprogramowania różnych modułów sterujących (w tym modułów sterujących ESP i skrzyni biegów).
Informacji związanych z kampanią udziela Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Gottlieba Daimlera 1, 02-460 Warszawa) pod numerem infolinii 00 800 9 777 7777 lub tel. (22) 354 40 01.

Samochody marki Skoda, modele: Kodiaq, Octavia i Superb (typ: NS, NX i 3T)
Przedsiębiorca Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Skoda, modele: Kodiaq, Octavia i Superb (typ: NS, NX i 3T), wyprodukowanych w Czechach między sierpniem 2020 r. a lutym 2022 r., osłona ozdobna silnika może się poluzować. W przypadku zetknięcia się poluzowanej osłony z gorącym obszarem turbosprężarki może dojść do uszkodzeń termicznych i pożaru.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 1 220 pojazdów.
Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu usunięcia osłony ozdobnej silnika.
Informacji związanych z kampanią udziela Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Krańcowa 44, 61-037 Poznań; tel.: 61 650 35 88).

Samochody marki Peugeot, modele: Traveller i Expert 4
Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Peugeot, modele: Traveller i Expert 4 zostały wyprodukowane z niewłaściwym obwodem grzewczym zbiornika roztworu mocznika (AdBlue), czego skutkiem jest nienagrzewanie się w wymaganym stopniu układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). W warunkach bardzo niskiej temperatury, może to doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu emisji.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 98 pojazdów.
Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu wymiany zbiornika roztworu mocznika.
Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).