
Tak zadbaj o piwonię, a będzie bujnie kwitła
By piwonia miała mnóstwo pąków, a potem kwiatów, koniecznie należy zadbać o właściwe warunki - glebę, stanowisko, podlewanie i przycinanie. Bardzo ważne w pielęgnacji piwonii jest nawożenie - ma ono niebagatelny wpływ na kwitnienie.

Dobierz idealną ziemię dla piwonii
Piwonie najlepiej rosną w żyznej, próchniczej i dobrze przepuszczalnej glebie.
Ziemia powinna być lekko gliniasta, ale dobrze napowietrzona, aby korzenie nie gniły. Można wymieszać ziemię ogrodową z kompostem i piaskiem dla lepszej przepuszczalności.
Najlepsza gleba to taka o pH lekko kwaśnym do obojętnego (6,5–7,5). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można dodać trochę wapna lub popiołu drzewnego.
Ziemia powinna też być bogata w próchnicę i mikroelementy.

Po co przycinać piwonie?
Przycinanie piwonii jest ważne, aby utrzymać ich zdrowie, poprawić kwitnienie i zapobiegać chorobom.
U piwonii bylinowych łodygi przycinamy jesienią, tuż przy ziemi. Dzięki temu zapobiegamy chorobom grzybowym (np. szarej pleśni), które mogą zimować w starych liściach, roślina lepiej zimuje i wiosną wypuszcza mocniejsze pędy. W lecie po kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiaty, aby roślina nie marnowała energii na tworzenie nasion.

Kiedy przycinać piwonie?
U piwonii drzewiastych wczesną wiosną przycinamy uszkodzone, suche lub przemarznięte pędy, co pobudzi roślinę do wzrostu. A co kilka lat wykonujemy cięcie odmładzające – jeśli piwonia słabo kwitnie, to pobudzi ją do wzrostu. W lecie po kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiaty, aby pobudzić roślinę do tworzenia nowych pąków na przyszły sezon.