Przez ostatnie miesiące obawy, że budowa zakładu radioterapii pozostanie na papierze nie były bowiem bezpodstawne. Podobnie jak te, że przegramy batalię o pieniądze na tę inwestycję. Na szczęście, wszystko już wskazuje na to, że ten scenariusz się nie sprawdzi.
Decyzja o budowie zakładu teleradioterapii była odwlekana, bo urząd marszałkowski w Toruniu nie mógł się zdecydować, czy poprzeć plany dyrekcji Centrum Onkologii w Bydgoszczy, czy też postawić na budowę takiego zakładu przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. Ostatecznie jednak zwyciężyła koncepcja budowy zakładu przy ul. Łęgskiej.
Czytaj: Chorzy na raka leczeni bez limitów
Za rok będzie otwarcie?
Jak się wczoraj dowiedzieliśmy, ogłoszony już został przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy przetarg na tę inwestycję. Chodzi o trzykondygnacyjny budynek z dwoma bunkrami. Na środę planowane jest otwarcie ofert. Ze specyfikacji przetargowej wynika, że obiekt ten będzie zbudowany do końca czerwca przyszłego roku.
Dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy ważne jest, żeby inwestycja ta ruszyła w tym toku i została zakończona w 2015 r. To bowiem, jak wielokrotnie podkreślał dyrektor Centrum Onkologii Zbigniew Pawło-wicz, pozwoli na zdobycie 30 milionów złotych na wyposażenie zakładu z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Adres Łęgska
Nowy zakład ma stanąć w bliskim sąsiedztwie budynku Centrum Diagnostyczno-Leczniczego. Grunt pod tę inwestycję, wcześniej należący do Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przekazał włocławski samorząd.
Radioterapia jest jedną z metod leczenia nowotworów. W niektórych przypadkach równie skuteczną jak leczenie operacyjne. Na razie około 700 pacjentów z Włocławka korzysta z usług zakładu radioterapii w Bydgoszczy. Ale kolejka jest długa - sięga kilku miesięcy.Tymczasem wiadomo, że w leczeniu chorób nowotworowych liczy się czas.
Zbudowanie we Włocławku zakładu teleradioterapii zwiększy dostępność mieszkańców miasta i okolic do tego typu leczenia.
Czytaj e-wydanie »