Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani wzięło na siebie odpowiedzialność za wybudowanie sanktuarium wraz z salą pamięci ks. Jerzego. To właśnie tutaj, w świątyni stojącej tuż obok włocławskiej zapory na Wiśle, spoczną relikwie błogosławionego. Są to najcenniejsze relikwie, tzw. pierwszego stopnia, czyli fragmenty ciała ks. Jerzego. Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz przekaże je na ręce ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Wiesława A. Meringa.
Włocławek będzie miejscem niecodziennych uroczystości, które rozpoczną się już w piątek, 10 bm. O godz. 18.00 w bazylice katedralnej rozpocznie się koncert orkiestry "Amadeus" Polskiego Radia, inaugurujący to wydarzenie. W sobotę, 11 września, w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się sympozjum zatytułowane "Zwyciężył już dziś". Prelegentami wykładu, zaplanowanego na godz. 16.30, będą ks. biskup Bronisław Dembowski, ks. prałat Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki oraz Katarzyna Sobo-rak, notariusz w procesie beatyfikacyjnym.
Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 12 bm. W samo południe przy krzyżu na włocławskiej tamie rozpocznie się koncert Orkiestry "Victoria", zaś o godz. 13.00 - początek mszy dziękczynnej za beatyfikację ks. Jerzego i instalacja relikwii błogosławionego pod przewodni-ctwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi metropolita warszawski abp. Kazimierz Nycz. Po mszy odbędzie się procesja i poświęcenie kaplicy błogosławionego ks. Jerzego u Ojców Pocieszycieli z Getsemani przy ul. Płockiej.
W miejscu, gdzie budowana jest kaplica, prace budowlane wciąż trwają. - Ze wszystkim nie zdążymy - przyznaje ojciec Szymon M. Korytowski, rzecznik Zgromadzenia. Nie kryje, że postęp prac uzależniony jest od pieniędzy. W realizacji tego szczytnego zamierzenia pomogła kuria diecezjalna, pomogli sponsorzy, jednak główny ciężar inwestycji spoczywa na Pocieszycielach.
- Musimy przygotować kaplicę tak, aby szczątki błogosławionego mogły spocząć w godnych warunkach - mówi ojciec Szymon. W podziemiach kaplicy przygotowywana jest sala pamięci ks. Jerzego. To będzie rodzaj muzeum, z licznymi pamiątkami, ale prezentowanymi w atrakcyjnej, multimedialnej formie. Otwarcie sali pamięci planowane jest na 19 października - w rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego.
Wieża z widokiem na Wisłę
W pobliżu krzyża przy włocławskiej zaporze uruchomiony został kiosk z pamiątkami z miejsca śmierci ks. Jerzego. Każdego dnia zatrzymuje się tu kilka, kilkanaście autokarów wycieczkowych i kilkadziesiąt samochodów osobowych. To potwierdza potrzebę utworzenia miejsca, w którym wierni będą mogli pochylić się nad osobą kapelana "Solidarności", męczennika, który zginął za wiarę. - Był człowiekiem dotykającym spraw szczególnie ważnych, etycznych i moralnych, działał z ludźmi pracy, troszczył się o sprawy duchowe. Na tym polegała jego siła - mówi ojciec Szymon.
Obok kaplicy poświęconej pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, stanie wieża z widokiem na Wisłę. Miejsce, w którym spoczywają relikwie ks. Jerzego, widoczne będzie więc z daleka. Zgodnie z prawem kanonicznym pobrane fragmenty ciała do momentu beatyfikacji są doczesnymi szczątkami, stają się relikwiami dopiero po beatyfikacji, której w przypadku ks. Popiełuszki dokonano 6 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Ekshumacji szczątków ks. Popiełuszki dokonano na początku kwietnia. Ilość cząstek relikwii, pobranych z grobu, utrzymano w tajemnicy.