W lutym tego roku suma nienależnie pobranych świadczeń we Włocławku to ok. 46 tysięcy złotych.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Jak to się dzieje, że ktoś może pobrać nienależne świadczenie? - Najczęściej dzieje się tak z racji przekroczenia sumy dochodu na członka rodziny ( przy kryterium dochodowym na pierwsze dziecko) - mówi Alicja Krysińska kierownik Sekcji Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. - Zdarza się, że rodzic nie zgłasza nam na bieżąco - do czego jest zobowiązany - utraty albo uzyskania dochodu na przykład z racji podjętego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej. Osoba składająca wniosek w okresie pobierania świadczeń ma obowiązek poinformować urząd o zmianach w dochodzie rodziny.
Utrata uprawnienia do świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 Plus" może wynikać nie tylko z przekroczenia progu dochodowego, ale też z innych przyczyn np. umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
W sumie w 2018 roku zarejestrowano 28 postępowań administracyjnych w kwestii nienależnie pobranych świadczeń "500 Plus", a w 2017 - 50.
Rodzice, którym przychodzi zwrócić nienależnie pobrane świadczenia (to może być nawet 10 tysięcy złotych) mają prawo zwrócić się o zastosowanie ulgi w postaci rozłożenia na raty lub częściowego umorzenia tej sumy. W szczególnych sytuacjach zadłużenie może być całkowicie umorzone.
Od początku programu „Rodzina 500+ wydatkowano na świadczenia wychowawcze 102 029 915 zł ( od 1 kwietnia 2016 r. do 28.02.2018 r.).
Kwota nienależnie pobranych świadczeń, która pozostała do zwrotu na koniec lutego 2018 r. wynosi 46 828 zł, co stanowi 0,05procenta poniesionych wydatków z budżetu państwa na świadczenie wychowawcze w mieście Włocławek.
46 tysięcy złotych - w sumie - do zwrotu - to mało, czy dużo? - Uważam, że jak na takie wydatki w ramach programu "Rodzina 500 Plus" to nie jest dużo - mówi Alicja Krysińska z MOPR.
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [15.03.2018]