Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławska bibliotekarka w Portugalii

Renata Kudeł
Iwona Kosińska
Iwona Kosińska Fot. Wojciech Alabrudziński
Iwona Kosińska z III LO im. Marii Konopnickiej wzięła udział w kursie pn. "Uczenie się przez całe życie", zorganizowanym w Costa da Caparica.

Iwona Kosińska, bibliotekarka z III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku wzięła udział w kursie "SLAMIT" pn. "Uczenie się przez całe życie - biblioteki szkolne i nowe drogi uczenia się". Kurs w ramach programu Commenius zorganizowano w Costa Caparica w Portugalii.
To już czwarta edycja tego przedsięwzięcia. Tym razem kurs dotyczył roli biblioteki szkolnej w nowoczesnej edukacji i tezy, że biblioteka, w związku z nieustannie zmieniającym się środowiskiem informacyjnym (e-enviroment) może inicjować tak nauczycieli, jak i uczniów do zdobywania wiedzy przez całe życie.

W kursie uczestniczyło 31 osób m.in. z Danii, Norwegii, Finlandii, Holandii, Chorwacji, Grecji i Czech. Zmierzyli się oni z kluczowym pytanie, postawionym podczas kursu - jak biblioteka szkolna wspiera uczniów w rozwoju ich umiejętności i zdolności wyszukiwania wiedzy w internecie?

.

Uczniowie i wiedza

Market Place i włocławskie stoisko przygotowane przez Iwonę Kosińską

- Zajmowaliśmy się tym jak rozwijać i poszerzać wiedzę uczniów - - mówi Iwona Kosińska. - Nasi portugalscy gospodarze przygotowali wiele atrakcyjnych spotkań, dotyczących nauki i kultury tego kraju. Byliśmy w muzeach, odwiedzaliśmy szkoły, był wieczór fado, wycieczka do Lizbony, na Capo da Roca, posmakowaliśmy potraw w kuchni portugalskiej.
Poza zajęciami warsztatowymi i wycieczkami odbył się też Market Place, podczas którego wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje szkoły, miasta i kraje. - Nieformalna wymiana doświadczeń kulturowych i zawodowych była ważną częścią kursu - mówi Iwona Kosińska. - Nasze środowisko zmienia się, zmieniają się też techniki informacji i komunikacji. Szkoła musi nadążać za tymi zmianami, nauczyć się posługiwać tymi nowymi technikami.

Przełożyć to na codzienną pracę

Jak te doświadczenia z kursu będą przeniesione do codziennej pracy bibliotekarskiej? - Chcę współpracować z nauczycielami, aby przekonywać ich do nowych narzędzi. Uczniów do tego przekonywać nie trzeba, warto jednak, aby stali się aktywnymi "producentami", a nie tylko konsumentami informacji i wiedzy, odnajdywanych w sieci - twierdzi Iwona Kosińska.
Podkreśla też, że warto korzystać z programów Unii Europejskiej, takich choćby jak Comenius. To szansa na poszerzenie umiejętności, wymianę doświadczeńi przeżycie - tak jak w przypadku kursu w Portugalii - niezapomnianej, edykacyjnej przygody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska