https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławski Anwil SA wystawiony na sprzedaż

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
fot. sxc
Pracownicy Anwilu SA szykują się do protestu w obronie zakładu. - Nie będziemy bezczynnie patrzeć, jak gra się naszą firmą - mówi Krzysztof Och, przewodniczący zakładowej "Solidarności".

Polski Koncern Naftowy Orlen już kilka dni temu ogłosił, że zamierza sprzedać włocławski Anwil, bo planuje skoncentrować się na działalności petrochemicznej i rafineryjnej. Orlen ma większościowy pakiet akcji Anwilu - prawie 85 procent.

Pozostałe akcje należą do pracowników zakładu, skarbu państwa i spółki Energa.
We Włocławku informacja o sprzedaży Anwilu wywołała konsternację. Do niedawna wokół tego zakładu Ministerstwo Skarbu planowało przeprowadzenie konsolidacji polskiej branży chemicznej. Ostatnio jednak najwyraźniej zmieniło plany - pojawiły się zapowiedzi konsolidacji tej branży wokół słabszych od Anwilu firm z Kędzierzyna Koźla i Tarnowa, kapitałowo nieprzygotowanych do transakcji.

Zaniepokojenie pracowników Anwilu budzą zwłaszcza informacje, że zakłady w Kędzierzynie Koźlu i Tarnowie planują zaciągnięcie kredytu na zakup włocławskiej firmy w wysokości 80 procent ceny zakupu. W przypadku dojścia do tej transakcji, kredyt spłacany byłby z zysku Anwilu.

W obronie włocławskiego zakładu, jednego z największych przedsiębiorstw branży chemicznej w Polsce, stanęły władze miasta, lokalni politycy i parlamentarzyści.
W środę w Sejmie obradowała komisja skarbu. Jednym z tematów posiedzenia była ocena prywatyzacji zakładów branży chemicznej.

Uczestniczący w tych obradach związkowcy z włocławskiego Anwilu po powrocie nie kryli oburzenia. - To była farsa - mówił nam wczoraj rano Krzysztof Och, przewodniczący zakładowej "Solidarności". - Ministrowie byli w dobrych humorach i udawali, że nie mają nic do powiedzenia w sprawie sprzedaży naszego zakładu.

Obecny na posiedzeniu poseł Łukasz Zbonikowski zadał kilka pytań m.in. dlaczego Ministerstwo Skarbu, które jest właścicielem Orlenu, pozwala na sprzedaż doskonale prosperującego zakładu, przynoszącego rocznie 220 mln zł zysku. Jak można na to się zgodzić w sytuacji, gdy Orlen rozpoczął ogromną inwestycję na terenie Anwilu - budowę wytwórni kwasu tereftalowego i instalacji do paraksylenu za około 3,5 miliarda złotych.

- Nie otrzymałem na te pytania satysfakcjonującej odpowiedzi - powiedział nam poseł Zbonikowski. - Minister uspokajał, kluczył i nie odpowiadał wprost. Mówił, że Anwil jest doskonałym zakładem i kilka lat temu mógł być konsolidatorem polskiej chemii. Nie odpowiedział dlaczego dziś, gdy jest jeszcze mocniejszy, konsolidować nie może.

Związki zawodowe w Anwilu szykują się do protestu w obronie zakładu. Zamierzają utworzyć Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny. Nie wykluczają zorganizowania pikiety przed siedzibą Orlenu w Płocku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jakoś ani Zbonikowski ani Kopaczewska wcale się tym nie przejmują. Walczą o własne koryta.Tylko Pałucki występował w tej sprawie ,ale jako Prezydent nie wiele może.Całe szczęście ,że jest jeszcze formacja SLD. Solidaruchy to złe duchy.
G
Gość
Uwielbiam solidarność.Niech wam w dupę dają i to zdrowo.Sami chcieliście i o takom Polske walczyliście.Brawo!

Ja też uwielbiam solidaruchów i ich kiecoli spowiedników a reszta niech z głodu zd..a
G
Gość
Uwielbiam solidarność.Niech wam w dupę dają i to zdrowo.Sami chcieliście i o takom Polske walczyliście.Brawo!
S
Sterowniczy z Anwilu
pewnie że powinniśmy zablokować jedynkę i jakoś zwrócić uwagę na to co się dzieje z Anwilem. Kradzież w białych rękawiczkach!!!!!! Niestety między pracownikami Anwilu nie ma jedności nie którzy by pracowali nawet za 1tys zł na zmiany takie odnoszę wrażenie byle by tylko pracować !!!! chyba tylko dla idei bo i tak na rachunki nie wystarczy. To po co taka praca!!!!! Jeszcze w warunkach szkodliwych!!!! Ludzie Anwil to nie cukiernia to zakład chemiczny!!!!! Pozdrawiam wszystkich pracowników Anwilu i błagam obudźmy się bo nasz zakład jest niszczony i rozkradany.Jedna osoba zarobi a 2 tyś pójdzie na bruk !!!!!!!!!!!!
d
dolar8921
Cena za ktora zakłady Anwilu maja byc sprzedane jest zbyt wygorowana 2 miliardy zl !!!! uwazam ze to nie jeden czlowiek powinien decydowac
o tym czy 2,5 tys włocławian ma zostac bez pracyy!!!! strajkk!! trzeba wziasc sprwy w swoje rece...
p
pracownik anwilu
Jestem, za, jeśli teraz nikt nic nie zrobi to za pare lat wszyscy będziemy bezrobotni.Niech Pan Och w końcu zorganizuje blokadę lub jakiś strajk. My nie zamierzamy siedzieć cicho i czekać, bo niema, za czym czekać lepiej nie będzie. Ludzie weźmy sprawę w swoje ręce jedzmy do Warszawy lub blokujmy trasę pokażmy swój sprzeciw. To jest ostatni czas, kiedy można jeszcze coś zrobić. Związki mieli tyle czasu i co nic. KAŻDY CHCE MIEC PRACĘ. WSPÓLNYMI SIŁAMI MOŻE COŚ ZDZIAŁAMY.
p
pracownik Anwilu
W dniu 05.12.2008 o 18:55, pracownik Anwilu napisał:

Gdzie diabeł nie może tam polityka pośle!!!!! Czy dobrze prosperującą firmę trzeba posyłać w ręce firm na granicy bankructwa????? Nie ma co kraść to wreszcie za Anwil zabrali się politycy!!!!!!! Jedna czy dwie osoby zyskają a tysiące pójdzie na bruk. Polska - państwo bezprawia!!!!


Z tą blokada jedynki to dobry pomysł!!!!!
p
pracownik Anwilu
Gdzie diabeł nie może tam polityka pośle!!!!! Czy dobrze prosperującą firmę trzeba posyłać w ręce firm na granicy bankructwa????? Nie ma co kraść to wreszcie za Anwil zabrali się politycy!!!!!!! Jedna czy dwie osoby zyskają a tysiące pójdzie na bruk. Polska - państwo bezprawia!!!!
k
ktosiek
ludzie brońcie się. Zablokujcie na parę godzin jedynkę i podejmą to media, a potem to się samo zacznie kręcić. Grad w takiej sytuacji nie będzie miał wyjścia jak tylko wycofać się z tej kradzieży
a
a-jot
Kamiński rusz wreszcie d... Nie widzisz, że to ewidentny przekręt, a może to nawet "genialny" pomysł naszego ludowego wicepremiera. Zamiast bzykać szpetne posłanki niech twoi ludzie zrobią cos pozytecznego.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska