Spis treści
Awaria w Anwilu we Włocławku. Rozszczelnienie i wyciek
Do pierwszej awarii na terenie Anwilu doszło w poniedziałek (4 listopada 2024). W akcji ratowniczej udział brała zakładowa straż pożarna i jednostki PSP. Nad ranem 5 listopada 2024 odwołano alarm chemiczny III stopnia.

Do kolejnej awarii doszło środę 6 listopada 2024 roku. Przed godziną 12 prezydent Krzysztof Kukucki poinformował, że wyciek chloru był niewielki i sytuacja została opanowana przez służby zakładowe. Około godziny 12:30 odwołano alarm I stopnia.
Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych materiałach:
"Na terenie Zakładów Chemicznych Anwil doszło dzisiaj (środa, 6 listopada) do niewielkiego wycieku chloru z jednej z instalacji. Wyciek jest lokalny, zlokalizowany tylko na terenie tej instalacji. Nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców. W wyniku wycieku nikomu nic się nie stało. Spółka zadziałała zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. O zdarzeniu zostały poinformowane służby, a także Urząd Miasta" - przekazał włocławski ratusz w mediach społecznościowych.
WIOŚ zbadało skutki awarii we włocławskim Anwilu
Już we wtorek 5 listopada delegatura WIOŚ we Włocławku rozpoczęła badanie skutków awarii, żeby ocenić czy doszło do zanieczyszczenia środowiska. Pracownicy WIOŚ dokonywali m. in. oceny jakości powietrza przez CLB GIOŚ za pomocą analizatora na pojeździe samochodowym.
Znane są już wyniki kontroli przeprowadzonej przez WIOŚ.
5 listopada na terenie wokół zakładu ANWIL S.A. sprawdzono jakość powietrza za pomocą mobilnego laboratorium do szybkiej oceny ryzyka – Rapid plus. Pomiary przeprowadzono w sąsiedztwie zakładu przy ul. Toruńskiej oraz na ul. Krzywa Góra.
„W żadnym punkcie pomiarowym nie stwierdzono obecności w powietrzu substancji, które zostały wyemitowane w trakcie awarii mającej miejsce na terenie zakładu w dniu 04.11.2024 r.” - przekazał WIOŚ w jednym z komunikatów.
5 i 6 listopada pomiary kontynuowano we Włocławku, przeprowadzono je także w miejscowościach Lubanie i Gąbinek.
„W żadnym punkcie pomiarowym nie stwierdzono obecności w powietrzu substancji niebezpiecznych” – poinformował WIOŚ w kolejnym komunikacie wydanym 7 listopada.
Wojewoda wezwał Anwil do przeprowadzenia dokładnych badań
W związku z awarią, do której doszło 4 listopada w instalacji chlorku winylu Anwilu S.A., Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję zobowiązującą Anwil S.A. do przeprowadzenia dokładnych badań w celu ustalenia przyczyn, przebiegu oraz skutków rozszczelnienia instalacji.
„Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel na bieżąco koordynuje działania związane z monitorowaniem sytuacji oraz zapewnianiem bezpieczeństwa mieszkańcom, współpracując ściśle z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz służbami ratowniczymi. Wojewoda zapewnia, że pełne wsparcie ze strony służb wojewódzkich będzie kontynuowane aż do wyjaśnienia przyczyn awarii i wdrożenia odpowiednich działań zapobiegawczych” – informuje Natalia Szczerbińska, rzecznik prasowy Biura Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.