MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławski zakład, do niedawna wchodzący w skład Grupy Sanitec, przejęty przez szwajcarski Geberit

Andrzej Galczak
Głównym asortymentem produkcji w włocławskiej firmie jest ceramika sanitarna, bardzo popularna w Polsce, a także eksportowana do krajów Unii Europejskiej i na rynki światowe.

Zakład funkcjonujący przy ul. Płockiej, do niedawna wchodzący w  skład Grupy Sanitec, teraz  należy do Grupy Geberit. Głównym asortymentem produkcji w włocławskiej firmie jest ceramika sanitarna, bardzo popularna w Polsce, a także eksportowana do krajów Unii Europejskiej i na rynki światowe. Nie tylko Włocławek. Także Koło i Ozorków.

Grupa Sanitec stała się łakomym kąskiem dla innego producenta systemów instalacji sanitarnych, szwajcarskiej firmy Geberit, która jesienią ub. roku zwróciła się do Urzędu Ochrony Konkurencji i  Konsumentów o pozwolenie na przejęcie Grupy Sanitec. W lutym zgoda została wydana. W Polsce dotyczyło to trzech zakładów: w Kole, Włocławku i Ozorkowie. Jednak przejęcie dotyczy wszystkich spółek grupy Sanitec. W przypadku Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej są to marki "Koło” i "Keramag”.

Celem fuzji jest stworzenie firmy z kompleksową i konkurencyjną ofertą poprzez połączenie działań w obszarze produkcji ceramiki i innego wyposażenia łazienek, czyli tego, co - najkrócej ujmując - montowane jest przed ścianą (Sanitec) z tym, co za ścianą (Geberit).

Jak podaje agencja Reuters, całkowity koszt przejęcia Sanitec Nordic Corp SNTC.ST wyniósł 1,4 mld dol. Dzięki tej transakcji Grupa rozszerzyła swoją przewagę na europejskim rynku nad firmami Roca z Hiszpanii i Grohe z Niemiec.

- Do przyszłego roku powstanie wspólna struktura sprzedażowa dla całego portfolio produktowego Geberit i Koło  - mówi Przemysław Powalacz, prezes obu firm w Polsce. - Nowa, w pełni zintegrowana spółka Geberit powinna rozpocząć wspólną sprzedaż od stycznia przyszłego roku. Do tego czasu Geberit i  Sanitec funkcjonować będą w  Polsce w ramach dwóch odrębnych podmiotów. Nie ulegają natomiast zmianie warunki i zasady codziennej współpracy. W  perspektywie krótkoterminowej bezpośrednie skutki transakcji będą prawie niezauważalne.

Włocławski zakład zatrudnia 550 osób, z czego 500 to pracownicy zatrudnieni w systemie zmianowym bezpośrednio na  produkcji. Największymi urządzeniami są tam piece tunelowe, których długość sięga 110 m, a temperatura w najgorętszej strefie dochodzi do 1200 st. C. Czas wypalania zależy od technologii produkcji i wynosi od 18 do 24 godzin. Na liniach produkcyjnych część najcięższych prac wykonują roboty. Wyprodukowanie wyrobu od etapu odlewania glinki w formie do jego zapakowania trwa ok. 5 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska