Na tę wiadomość mieszkańcy Grabkowa i okolic czekali z niecierpliwością! I w końcu po kolejnych badaniach Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała komunikat, że woda z wodociągu Grabkowo może być używana bez ograniczeń. W pobranych ostatnio próbkach nie stwierdzono bowiem bakterii z grupy coli, enterokoków oraz nieprawidłowych zmian w ogólnej liczbie mikroorganizmów.
Ten wodociąg zaopatruje w wodę około 1664 osób - mieszkańców dziewięciu miejscowości: Grabkowo, Bogu-sławice, Dąbrówka, część Dziar-donic (przy drodze powiatowej od drogi krajowej nr 91 w kierunku Grabkowa) Dobrzelewice, Kępka Szlachecka, Ossówek, Strzały, Unisławice, Więsławice, Więsławice - Parcele. Z kra-nówki mogą też korzystać zatrzymujący się w MOP-ie przy autostradzie A1 Lubień Północny.
Dalej jest jednak problem z wodociągiem w Nakonowie, który zaopatruje w wodę około 1006 osób - mieszkańców pięciu miejscowości: Nakono-wo, Czerniewiczki, Gołaszewo, Przydatki Gołaszewskie, Przydatki Wolskie, Dziardonice oraz Bogusławice tzw. Przyrytka.
W próbkach wody pobranej ostatnio z wodociągu Nakonowo nie stwierdzono co prawda obecności bakterii Escherichia coli, bakterii grupy coli i enterokoków, ale wykryte zostały nieprawidłowe zmiany w ogólnej liczbie mikroorganizmów.
Zobacz także: Tragedia pod Golubiem. Zginęły dwie osoby [zdjęcia]
W związku z tym mieszkańcy dalej zobowiązani są do przestrzegania zaleceń Sanepidu. Woda z kranu nie może być przeznaczona do spożycia, przygotowania posiłków, mycia zębów, przemywania otwartych zranień, nie może być używana do brania prysznica, kąpieli i mycia. Może być używana tylko do spłukiwania toalety i celów gospodarczych.
Mieszkańcy Nakonowo będą nadal zaopatrzeni w wodę prawidłowej jakości ze specjalnych zbiorników ustawionych w wyznaczonych miejscach. Woda ze zbiorników jest zdatna do spożycia po przegotowaniu.
- Mam nadzieję, że w tym tygodniu uporamy się definitywnie z problemem - mówi Stanisław Adamczyk, wójt gminy Kowal.
Mam pytanie - rozmowa z Magdaleną Mateją.