Na początku roku było w mieście sporo szumu w związku z uzyskaniem przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji unijnego dofinansowania w niebagatelnej wysokości ponad 28,5 mln złotych. Spółka otrzymała pieniądze na realizację projektu pod nazwą "Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek - II etap". Całkowity koszt zadania to 56,7 mln zł.
Ścieki na mapie
Inwestycja obejmuje budowę ponad 15 kilometrów kanalizacji sanitarnej wraz z modernizacją dwóch istniejących i budową pięciu nowych przepompowni ścieków. Harmonogram prac obejmuje także modernizację i rozbudowę ujęcia i stacji uzda tniania wody "Krzywe Błota", z systemem monitoringu sieci wodociągowej.
Zaplanowano modernizację i przebudowę Głównej Przepompowni Ścieków oraz wdrożenie specjalnego systemu zarządzania siecią, z wykorzystaniem technologii GIS, czyli elektronicznej mapy. To rozwiązanie umożliwi śledzenie na bieżąco sytuacji, związanej z dostareczaniem wody i odprowadzaniem ścieków. Jak na dłoni widoczne będzie każde zakłócenie, miejsce każdej awarii
Co mieć będzie z tego przeciętny mieszkaniec miasta? - Do nowej sieci kanalizacyjnej przyłączonych zostanie przeszło trzy tysiące mieszkańców, nie mających dotychczas takiej możliwości - mówi Piotr Łowicki, prezes spółki. Skończą się dla nich uciążliwości, związane z koniecznością wywozu zawartości szamb.
Czterdzieści nowych ulic
Kanalizacja pojawi się na 40 ulicach Włocławka, między innymi na Płowieckiej, Jaskółczej, Dobrej. - Kilkanaście z nich już zostało skanalizowanych - podkreśla prezes Piotr Łowicki. - Zaawansowane są prace związane z remontem kapitalnym głównej przepompowni, gdzie stykają się ścieki z całego miasta. Obiekt, znajdujący się przy ul. Toruńskiej, jest gruntownie modernizowany. Trwa wymiana okien, instalowanie wentylacji.
Nowe inwestycje, jak zapewniają przedstawiciele spółki, sprawią, że stopień skanalizowania Włocławka osiągnie wskaźnik ponad 92 proc. Przedsięwzięcie wpłynie na poprawę jakości wody pitnej oraz ochronę wód podziemnych, z których czerpana jest woda pitna dla miasta. Zakończenie projektu planowane jest na 2013 rok.
