- W tamtym roku jesienią było tak sucho, że musiałem czekać z siewem, potem znowu było za mokro - skarży się rolnik z pow. żnińskiego. - W tym roku w okolicy uprawy niszczył grad.
Jarosław Jakubowski, doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przypomina, że jesienią 2016 r. w naszym woj. wystąpiły straty z powodu suszy glebowej w zasiewach rzepaku i rzepiku ozimego, więc wojewoda - na wniosek samorządów lokalnych - powołał 4 komisje, które oszacowały straty w 240 gospodarstwach, na 1.657 ha. Szacunkowa wartość strat - 4.101.796 zł.
Dodaje, że w 2017 r. wojewoda powołał 4 komisje gminne szacujące straty w uprawach spowodowane gradem w czterech gminach, jedną komisję szacującą straty powstałe w wyniku deszczu nawalnego oraz cztery komisje szacujące straty w uprawach rolnych w wyniku wystąpienia ujemnych skutków przezimowania. Te ostatnie komisje zakończyły pracę - 48 gospodarstw poszkodowanych, straty na 915 ha, szacunkowa ich wartość 1.442.493 zł.
Jakubowski podkreśla, że duży rozmiar strat wystąpił w uprawach także z powodu silnych przymrozków wiosennych. Wojewoda powołał już 53 komisje gminne szacujące straty z tego powodu, dla kolejnych dziewięciu gmin prace związane z powoływaniem komisji są daleko zaawansowane, znajdują się już na ostatnim etapie.
Szacowanie strat z powodu wystąpienia przymrozków wiosennych wciąż trwa, ale Jakubowski wyjaśnia, że odbywa się to zgodnie z terminami zawartymi w rozporządzeniu (Dz. U. poz. 187 ze zm.) oraz na podst. wytycznych ministra rolnictwa.