
T jak tucholski powiat
W stolicy Borów Tucholskich uwagę zwraca budynek Urzędu Miejskiego. W jego piwnicach są pozostałości krzyżackiego zamku. Starówka również przypomina o historii - ma średniowieczny układ. Turystów przyciąga Galeria BT, w której można nabyć przedmioty wykonywane przez rękodzielników z regionu. Warto odwiedzić Muzeum Borów Tucholskich, zlokalizowane w budynku z przełomu XIX/XX wieku. Jego architektura nawiązuje do dawnych spichlerzy. Będąc w Tucholi, warto udać się nad jezioro Głęboczek. Mamy tu promenadę-pomost o długości 184 m długości,miejsca do rekreacji i odpoczynku.
W powiecie atrakcją jest akwedukt w Fojutowie - unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej z XIX wieku, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach. Ma 75 m długości. To najdłuższy taki obiekt w Polsce. Mamy tu skrzyżowanie Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy.
W Borach Tucholskich zachwyca natura, w tym Jezioro Wysockie, Nadleśnictwo Woziwoda, Leśny Kompleks Promocyjny „Bory Tucholskie” ze ścieżką przyrodniczo-leśną o długości 5 km. Na trasie wzdłuż Brdy jest 13 stanowisk dydaktycznych. Warte uwagi są Jeziorka Kozie - obszar zarastających śródleśnych jezior, gdzie atrakcją są pływające wyspy.
W powiecie mamy też dworki, pałace, kościoły. Wyróżnia się zespół dworsko–parkowy w Wysokiej. Z ciekawostek warto wymienić prywatne Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha w Wymysłowie koło Tucholi. To jedyny taki obiekt w Europie. Są w nim prywatne zbiory oryginalnych eksponatów indiańskich.

W jak wąbrzeski powiat
Stolica powiatu jest bardzo atrakcyjna, szczególnie dla osób lubiących wodę. Nad jeziorem mamy m.in. mostek, huśtawkę, plażę, przystań, taras widokowy, trasy spacerowe, tężnię. Warto zobaczyć też ruiny zamku. Dobrze prezentuje się także rynek.
W powiecie warto odwiedzić Książki. Mamy tudwór wybudowany prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. W miejscu dzisiejszego parkingu przy cmentarzu znajdowały się zabudowania gospodarcze. Przed II wojną światową przekształcony w obiekt handlowo-usługowy. Na parterze znajdowała się restauracja i sklep kolonialny. Obecnie mieści się tu Gminny Ośrodek Kultury.

W jak włocławski powiat
We Włocławku przyciągają bulwary nad Wisłą. Widok na rzekę gwarantuje także Stary Rynek. Wabikiem jest też tama i przystanie. W mieście mamy również katedrę. Znany w regionie jest także Pchli Targ (czynny w niedziele).
Kilka kilometrów od miasta mamy uzdrowisko Wieniec-Zdrój. W powiecie warto odwiedzić Kłóbkę z uroczym dworem. Mieszkała tu Maria Wodzińska Orpiszewska, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina. Kompozytor oświadczył się jej, ale do zawarcia małżeństwa nie doszło.
- Ekspozycja wnętrz dworu w Kłóbce dzieli się na trzy części. W starszej, parterowej części budowli odtworzono atmosferę dworu jako siedziby ziemiańskiej, domu wielopokoleniowej rodziny. Funkcje i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Do dworu wróciły zgromadzone w muzeum zabytkowe obrazy, meble i inne wyposażenie pochodzące z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym także z Kłóbki. W drugiej części ekspozycji, mieszczącej się w piętrowym skrzydle pałacowym, zorganizowano wystawę twórczości malarskiej mieszkanki dworu, Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina. Trzecia część ekspozycji mieści się w zabytkowych, piwnicach pałacowych, gdzie odtworzono m.in. kuchnię dworską, spiżarnie i pralnię - informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Ż jak żniński powiat
Powiat żniński jest niezwykle atrakcyjny dla turystów. Wizyta w Biskupinie to podróż w czasie, do początków państwa. W Osadzie zobaczymy rekonstrukcje starych chat i poznamy dawne zwyczaje. W Biskupinie odbywają się lekcje muzealne, warsztaty i festyny historyczne.
W Wenecji mamy Muzeum Kolei Wąskotorowej, największy w Europie tego typu skansen. Na terenie muzeum, przy budynku zabytkowej poczekalni zgromadzono stare parowozy, wagony osobowe i towarowe, drezyny, pługi śnieżne oraz urządzenia techniczne i narzędzia, wykorzystywane dawniej na kolei. Obok skansenu są średniowieczne ruiny zamku "Krwawego Diabła Weneckiego".
Zachwyca też Łabiszyn - miasteczko leżące na kilku wyspach, otoczone wodami Noteci i kanału Noteckiego. Na jednej z nich znajduje się park. Jest też darmowa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.
Kamieniołom w Piechcinie nazywany jest "polską Chorwacją". Przez lata funkcjonowała tu kopalnia kamienia wapiennego. Po jej zalaniu, powstało magiczne miejsce. Lazurową wodę otaczają wapienne skały. Stąd porównania do Chorwacji.
W Lubostroniu znajduje się jedna z najwspanialszych polskich rezydencji w stylu klasycystycznym. Pałac powstał na początku XIX. Przy nim znajduje się odrestaurowana XVIII-wieczna oficyna, mieszcząca pokoje hotelowe oraz dawna wozownia i stajnia, gdzie dziś mieści się restaurację "Pałacowa". Pałac otoczony jest 36-hektarowym parkiem w stylu angielskim.
Przyciąga też miasteczko westernowe SILVERADO CITY w Bożejewiczkach