https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo Kujawsko-Pomorskie od A do Ż - atrakcje we wszystkich powiatach regionu

Karolina Rokitnicka
W każdym powiecie w województwie kujawsko-pomorskim czeka sporo atrakcji - są zabytki, bulwary, atrakcje dla dzieci, wodne akweny, skanseny, trasy dla rowerzystów/kajakarzy czy spacerowiczów. Zobaczcie atrakcje od A do Ż
W każdym powiecie w województwie kujawsko-pomorskim czeka sporo atrakcji - są zabytki, bulwary, atrakcje dla dzieci, wodne akweny, skanseny, trasy dla rowerzystów/kajakarzy czy spacerowiczów. Zobaczcie atrakcje od A do Ż Polska Press
Piękna, wiosenna pogoda sprzyja organizacji wypraw i wycieczek, zarówno indywidualnych jak i dla całej rodziny. Sprawdziliśmy, gdzie można wybrać się na jednodniową wyprawę w Kujawsko-Pomorskiem. W każdym powiecie regionu czeka sporo atrakcji - są zabytki, bulwary, atrakcje dla dzieci, wodne akweny, skanseny, trasy dla rowerzystów/kajakarzy czy spacerowiczów. Zobaczcie atrakcje od A do Ż.

W Kujawsko-Pomorskiem nie można się nudzić! W każdym powiecie są atrakcje warte odwiedzenia. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Zobaczcie je od A do Ż.

Powiat aleksandrowski

Perełką powiatu jest Ciechocinek. Uzdrowisko ma piękne deptaki, parki, zabytkowe wille, Dworek Prezydenta. Symbolem i wizytówką są unikalne tężnie, pełniące rolę naturalnego inhalatorium. Miasto słynie też z pięknych, barwnych dywanów kwiatowych. Funkcjonuje tu wiele sanatoriów i innych obiektów służących zdrowotnej sanacji (m. in. farmy SPA). Mamy tu wiele zabytkowych, stylowych obiektów, m.in. łazienki, pijalnie wód, teatr letni, pensjonaty, dom zdrojowy.

W powiecie aleksandrowskim warto odwiedzić też Nieszawę, urokliwe nadwiślańskie miasteczko, znane z kultowego filmu "Wiosna panie sierżancie" oraz kilku innych obrazów (m.in. "Ballada o Piotrowskim" i "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy"). Dla wszystkich niewątpliwą atrakcją będzie przeprawa promem przez Wisłę do leżących pod drugiej stronie Bobrownik z ruinami zamku krzyżackiego. W Nieszawie zobaczymy ogromny pusty rynek oraz klasztor znajdujący się na malutkim wzniesieniu.

Powiat brodnicki

Brodnica to stolica pojezierza brodnickiego. Piękne parki, jeziora, pozostałości zamku, starówka z trójkątnym rynkiem, Pałac Anny Wazówny – to tylko część atrakcji. W Brodnicy przyciąga też jezioro Niskie Brodno, ze spektakularnymi pomostami łączącymi dwa brzegi jeziora.

Powiat bydgoski

Bydgoszcz to m.in. starówka i Wyspa Młyńska. Warto na niej zobaczyć np. Młyny Rothera – obiekt z wystawami i salami, w którym odbywają się imprezy kulturalne i ciekawe spotkania. W Bydgoszczy piękną panoramę miasta i "pływające jednostki" możemy podziwiać nad Brdą. Można też skorzystać z atrakcji w Myślęcinku czy obiektów sportowych.

JuraPark w Solcu to bez wątpienia jedno z ulubionych atrakcji dla dzieci w powiecie bydgoskim.

Warto odwiedzić też zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku, który obejmuje dwa pałace i park, od 1996 roku jest własnością miasta Bydgoszczy. Jest to regionalny ośrodek kulturalny i rekreacyjny, w którym znajduje się m.in. muzeum zabytkowych fortepianów.

Powiat chełmiński

Chełmno to miasto zakochanych. Niewątpliwie przyciąga tu starówka. Na Rynku króluje ratusz. To jeden z najładniejszych rynków w regionie.

W centrum jest też zespół klasztorny.

Powiat golubsko-dobrzyński

Golub-Dobrzyń słynie z zamku, który wznieśli Krzyżacy na przełomie XIII-XIV wieku, a przebudowała go w XVII wieku Anna Wazówna. W mieście warto zobaczyć także rynek z drewnianym Domem „Pod Kapturem", budynek kościoła poewangelickiego, średniowieczne mury wraz z basztą, kościół w Golubiu i skorzystać z wejścia z przewodnikiem na wieżę kościoła (tylko w określone weekendy, po wcześniejszym umówieniu się). "Hitem" jest rzeka Drwęca, która dawniej stanowiła granicę państwową. Nadal stoi tu budynek komory celnej. W dobrzyńskiej części miasta jest kościół.

Atrakcją powiatu jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Mieści się on w pałacu, do którego przyjeżdżał młody Fryderyk Chopin. Polecamy także zobaczyć Płonne. Tu Maria Dąbrowska pisała "Noce i dnie". Jest też góra modrzewiowa, czyli Pomnik Przyrody, gdzie rośnie kilka ponad 300-letnich drzew. Ponadto jest kościółek, w którym grywał Chopin. W szkole znajduje się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej. Należy się tam wcześniej umówić (tel. 608 496 595).

Warto odwiedzić także Klasztor Zakonu Karmelitów i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach.

Atrakcją powiatu jest także rzeka Drwęca. Przystanie z infrastrukturą są w Golubiu-Dobrzyniu i Elgiszewie.

Turystycznym wabikiem jest też Osada Karbówko w Elgiszewie - kompleks hotelowo-gastronomiczny, z basenem, strefą spa, mini zoo, wieżą widokową i licznymi atrakcjami - jak off-road, quady, jazdy konne, bryczką...

Powiat grudziądzki

Grudziądz to piękna starówka, spichlerze, tereny nad Wisłą, warto wybrać się też nad Jezioro Rudnickie, na plażę, do miasteczka westernowego. Miłośnikom jazdy na rowerze polecamy Grudziądzką Trasę Singletrack Wisła. W mieście działają także muzea, m.in. Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, które zaprasza na artystyczne warsztaty. Mamy także Centrum Rozrywki Extreme Grudziądz, w którym są m.in. trampoliny, gokarty, paintball.

W powiecie polecamy też odwiedzenie zamku w Radzyniu Chełmińskim.

Powiat inowrocławski

Tężnie, park solankowy, starówka - to tylko część atrakcji Inowrocławia.

W powiecie inowrocławskim warta odwiedzenia jest też Kruszwica. Zobaczcie tu Mysią Wieżę, Półwysep Rzępowski, Gopło i centrum miasta.

Powiat lipnowski

W Lipnie warto zobaczyć kościoły, klasycystyczny ratusz, kino „Nawojka”, park miejski im. Gabriela Narutowicza. Jest też dom, w którym mieszkał Wincenty Rapacki oraz szkoła, do której uczęszczał były prezydent RP, laureat Nagrody Nobla Lech Wałęsa. Lipno to także bulwary Poli Negri. To właśnie w tym mieście na świat przyszła znana na całym świecie aktorka kina niemego.

W powiecie polecamy też odwiedzenie zamku w Bobrownikach. Przyciąga też zespół klasztorny Ojców Bernardynów w Skępem. Mamy świetną infrastrukturę nad jeziorem w Kikole. Warty odwiedzenia jest też Dobrzyń nad Wisłą. Widok z Góry Zamkowej urzeka.

Powiat mogileński

W stolicy powiatu mamy m.in. klasztor pobenedyktyński (obecnie klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów) zlokalizowany nad jeziorem. Przyciąga także park miejski z amfiteatrem letnim i fontanną.

- W najbliższej okolicy Mogilna zachwycają swą architekturą polskie dwory (m.in. w Białotulu, Bielicach, Czarnotulu, Marcinkowie, Goryszewie, Gozdawie, Procyniu, Wieńcu); zwracają uwagę parki podworskie oraz pomniki przyrody (m.in. w Kunowie, Padniewie, Palędziu Kościelnym, Procyniu, Szczeglinie, Targownicy, Żabienku); zabytkowe drewniane i murowane; gotyckie lub barokowe kościoły (m.in. w Gębicach, Kwieciszewie, Niestronnie, Wylatowie). Na obrzeżach miasta liczne miejsca pamięci są śladem tragicznych dni II wojny światowej. Jedną z atrakcji jest także leżąca 6 km na południe od Mogilna miejscowość Wylatowo, która w 2000 r. zasłynęła piktogramami pojawiającymi się w niewyjaśnionych okolicznościach w nieskoszonym zbożu. Odtąd Wylatowo znajduje się w centrum zainteresowania badaczy niezidentyfikowanych obiektów latających i pasjonatów zjawisk paranormalnych - informuje gmina Mogilno.

W powiecie przyciąga też Strzelno z kompleksem świątynnym, Rotundą.

Powiat nakielski

W Nakle mamy m.in. Muzeum Ziemi Krajeńskiej, spichlerze przy ul. Powstańców Wielkopolskich i Pocztowej wybudowane techniką muru pruskiego. Są też zabytkowe kościoły oraz chata szypra z końca XVIII w. Zobaczymy też budynek dawnych koszar pruskich (obecnie siedziba sądu rejonowego i prokuratury), XIX-wieczne budynki: dawnego gimnazjum (obecnie I Liceum Ogólnokształcące), dworzec kolejowy oraz cukrownię. Nakło słynie z odnalezienia pozostałości człowieka sprzed ok. 5 000 lat. W mieście jest przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu wodnego i park wzbogacony w infrastrukturę rekreacyjną.

W powiecie warto odwiedzić też Suchary. Jest tubyła placówka pallotynów i sióstr pallotynek. Nieruchomość została odsprzedana osobom prywatnym w 2016 r. Obecnie to obiekt hotelowo-gastronomiczny. - Pałac Suchary powstał w 1906 roku w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się mały dwór. Ostatnimi jego właścicielami była rodzina Gessertów, która zbankrutowała i opuściła Suchary. - W latach 20-tych majątek z kilkuhektarowym parkiem kupili pallotyni. Należący do wspólnoty księża i bracia szybko zajęli się przebudową pałacu, który odtąd miał służyć za klasztor. M.in. przestronną salę balową i pokój z Werandą, gdzie dawniej urządzano huczne zabawy, bracia przebudowali na kaplicę - czytamy na stronie Pałacu Suchary.

Powiat radziejowski

Wśród atrakcji powiatu radziejowskiego są jeziora, w tym Gopło. Przez powiat przebiega Szlak Piastowski - najstarsza trasa turystyczna w Polsce. Obejmuje on dwa kościoły (Farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w o.o. Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Św.) oraz Płowce - miejsce bitwy w czasie wojny polsko-krzyżackiej. Dla lubiących wodę, polecamy pływalnię z basenem pływackim (25m x 12,5m) i rekreacyjnym wyposażonym w gejzery i masaże wodne, a także z brodzikiem dla małych dzieci ze zjeżdżalnią typu słoń i parasolem wodnym.

Powiat rypiński

W Rypinie warto odwiedzić m.in. Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Już sam budynek jest interesujący. To Dom Kaźni - dawny komisariat Policji Państwowej. W pierwszych miesiącach wojny paramilitarny Selbstschutz i Gestapo przetrzymywali tu, torturowali i zgładzali mieszkańców. W 1939 roku w piwnicach budynku znalazło się ponad 1000 Polaków i Żydów. W muzeum jest wiele ciekawych eksponatów archeologicznych, książek, fotografii oraz przedmiotów codziennego użytku. W Rypinie warto odwiedzić kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Znajduje się w nim jeden z największych witraży w Europie. Ma powierzchnię 212m2 i przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Jego autorami są państwo Bednarscy. Dla lubiących aktywnie spędzać czas, polecamy Rypińskie Centrum Sportu, w którym jest m.in. basen, sauna, kręgielnia, hala.

W powiecie polecamy też odwiedzenie ruin średniowiecznego zamku rycerskiego wzniesionego w latach 1405-1466 w Radzikach Dużych. Interesujący jest także zespół pałacowo-parkowy w Ugoszczu. Obecny pałac został zbudowany około 1875 roku. Wcześniej był tu tzw. stary pałac, który wzmiankowany był w kronikach z drugiej połowy XVI wieku. W 1946 roku majątek przejął Skarb Państwa. Po wyzwoleniu w pałacu mieściła się szkoła, Klub Rolnika, biblioteka, sklep i mieszkania. W latach 70. ulokowano tu wiejski Ośrodek Zdrowia. Obecnie w pałacu siedzibę ma Dom Pomocy Społecznej "Kombatant". Zabytkowy pałac zobaczymy też w Sadłowie. Zbudowany został w klasycystycznym stylu na początku XIX wieku dla ówczesnych właścicieli wsi. Obecnie jest w rękach gminy Rypin, która w ostatnich latach wyremontowała obiekt. Ma on służyć przede wszystkim seniorom i młodzieży, do organizacji warsztatów, spotkań, działań klubów. W budynku mieszczą się pracownie malarskie i rzeźbiarskie, sala wystaw, Ośrodek Pracy Twórczej.

W powiecie rypińskim jest sporo jezior oraz przepływa rzeka Drwęca, niezwykle atrakcyjna dla kajakarzy.

Powiat sępoleński

W stolicy powiatu mamy m.in. trójkątny rynek oraz interesujący kościół. Miasto położone jest nad Jeziorem Sępoleńskim, którego przedłużeniem jest Jezioro Lutowskie. Akweny zasila wąska i dość długa (87 km) rzeka Sępólna, dopływ Brdy. W centrum Sępólna jest nowoczesna przystań i molo, promenada, a także wypożyczalnia sprzętu pływającego. Raj dla lubiących wodę jest też w Więcborku. Rozlewa się tu Jezioro Więcborskie, przez które przepływa rzeczka Orla (68 km). Nad jeziorem funkcjonuje kilka ośrodków wypoczynkowych, jest plaża miejska z nowoczesną infrastrukturą i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Ciekawe jest też Runowo Krajeńskie, które słynie z ruin pałacu z końca XVI wieku. W pałacowym parku znajduje się ekskluzywny hotel i restauracja. W osadzie Runowo Młyn nad Orlą mamy XIX-wieczny wieku pałac myśliwski. To dawna rezydencja prezydenta RP, gdzie często gościł Ignacy Mościcki. W powiecie jest też Białowieża, gdzie wiele domów zbudowano z drewna. To tzw. poniatówki, niewielkie domy stawiane w okresie międzywojennych z inicjatywy Juliusza Poniatowskiego - ówczesnego ministra rolnictwa i reformy rolnej.

Powiat świecki

Zamek z krzywą wieżą i zespół klasztorny Bernardynów w Świeciu - to tylko część atrakcji przyciągających do stolicy powiatu. W centrum mamy też odnowiony Duży Rynek, który zdobi fontanna imitująca Wdę i Wisłę. Warto odwiedzić Izbę Regionalną Ziemi Świeckiej. Często zobaczyć tam można ciekawe wystawy. OSP w Świeciu prowadzi muzeum. Eksponuje zbiory ilustrujące dzieje straży pożarnej i miasta. Aktywnych przyciąga Park Wodny w Świeciu, który ma do zaoferowania dwie zjeżdżalnie, nieckę sportową, rekreacyjną, sauny, jacuzzi a nawet strefę cardio. W Świeciu warto udać się na teren rekreacyjny przy Dużym Blankuszu na osiedlu Marianki. Można tu pospacerować, wejść na pomost, a nawet położyć się na jednym z ogólnodostępnych leżaków.

Warte odwiedzenia są Góry Diabelce - pasmo wzgórz, gdzie Wysoczyzna Świecka opada stromo ku lewemu brzegowi Wisły. Rzekę widać też wyśmienicie z tarasu widokowego. Poprowadzono tam też ścieżkę dydaktyczną z 12 punktami informacyjnymi.

W powiecie atrakcją są także jeziora. Przyciąga Ośrodek Wypoczynkowy Deczno, z plażą, siłownią plenerową i punktami gastronomicznymi.

Wabikiem jest także pałac w Rulewie. Kojarzy się on z czterogwiazdkowym luksusowym hotelem otoczonym parkiem linowym. Historia pałacu sięga XIX wieku. W 1994 roku Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa sprzedała przejęty wcześniej od PGR pałac prywatnej osobie. Nowy właściciel rozpoczął prace remontowe, ale długo nie potrafił ich dokończyć. Pod koniec XX wieku pałac, wpisany już do rejestru zabytków, przejął obecny właściciel. Wyremontował obiekt i 1 sierpnia 2011 roku otworzył w nim czterogwiazdkowy hotel Hanza Pałac. Oprócz restauracji ma on strefę wellness&spa i bogato wyposażone zaplecze eventowo-konferencyjne. Wokół obiektu natomiast znajduje się park, minizoo i park linowy.

Powiat toruński

Toruń to m.in. starówka, zabytki, bulwary, planetarium, teatry, muzea czy liczne placówki kulturalne. Warto zobaczyć m.in. ratusz, Krzywą Wieżę, pozostałości Zamku Krzyżackiego czy fontannę "Cosmopolis", która znajduje się na skwerze przy uniwersyteckiej Harmonijce. Nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Warto odwiedzić też Muzeum Etnograficzne. Sporo atrakcji oferuje Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", Muzeum Piernika czy Młyn Wiedzy. W Toruniu są także atrakcje mniej oczywiste, jak np. pod wiaduktem przy PKP Toruń Wschodni mamy kilkadziesiąt murali tworzących swoistą "galerię". Ciekawą atrakcją jest błękitna cerkiew pod wezwaniem świętego Mikołaja. Warto wybrać się też na stadion żużlowy. Ciekawe są też ruiny zamku Dybów, na lewym, południowym brzegu Wisły.

Jeśli lubicie spacery bulwarami nad jeziorem, warto odwiedzić w powiecie toruńskim Chełmżę - miasto z kilkoma plażami, deptakiem, miejscem do grillowania oraz pomostem o długości 260 m łączącym dwa brzegi jeziora.

Powiat tucholski

W stolicy Borów Tucholskich uwagę zwraca budynek Urzędu Miejskiego. W jego piwnicach są pozostałości krzyżackiego zamku. Starówka również przypomina o historii - ma średniowieczny układ urbanistyczny. W mieście jest Pomnik patronki św. Małgorzaty. Mieszkańcy obchodzą jej święto 20 lipca. Turystów przyciąga Galeria BT, w której można nabyć wyjątkowe przedmioty wykonywane przez rękodzielników z regionu. Warto odwiedzić Muzeum Borów Tucholskich, które mieści się w budynku z przełomu XIX/XX wieku, którego architektura nawiązuje do dawnych spichlerzy. Będąc w Tucholi, warto udać się nad jezioro Głęboczek. Mamy tu promenadę-pomost o długości 184 m długości,miejsca do rekreacji i odpoczynku.

W powiecie atrakcją jest akwedukt w Fojutowie - unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej z XIX wieku, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach. Ma on 75 m długości. To najdłuższy taki obiekt w Polsce. Mamy tu skrzyżowanie Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy.

W Borach Tucholskich zachwyca natura - jeziora i lasy. Jezioro Wysockie to miejsce gniazdowania licznej kolonii czapli siwej. Woziwoda to jedno z pięciu nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie”. Zajmuje się on m.in. edukacją ekologiczną. Mamy tu ścieżkę przyrodniczo-leśną o długości ponad 5 km. Na trasie wzdłuż rzeki Brdy wyznaczono 13 stanowisk dydaktycznych. Warte uwagi są Jeziorka Kozie - obszar zarastających śródleśnych jezior, gdzie atrakcją są pływające wyspy.

W powiecie mamy też dworki, pałace, kościoły. Wyróżnia się zespół dworsko–parkowy w Wysokiej. Obecnie działa tu Dom Pomocy Społecznej. Z ciekawostek warto wymienić prywatne Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha w Wymysłowie koło Tucholi. To jedyny taki obiekt w Europie. Są w nim prywatne zbiory oryginalnych eksponatów indiańskich Sat-Okha, syna Polki i wodza Indian.

Powiat wąbrzeski

Stolica powiatu jest bardzo atrakcyjna, szczególnie dla osób lubiących wodę. Nad jeziorem mamy m.in. mostek, huśtawkę, plażę, przystań, taras widokowy, trasy spacerowe, tężnię. Warto zobaczyć też ruiny zamku. Dobrze prezentuje się także rynek.

W powiecie warto odwiedzić Książki. Mamy tudwór wybudowany prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. W miejscu dzisiejszego parkingu przy cmentarzu znajdowały się zabudowania gospodarcze. Przed II wojną światową przekształcony w obiekt handlowo-usługowy. Na parterze znajdowała się restauracja i sklep kolonialny. Obecnie mieści się tu Gminny Ośrodek Kultury.

Powiat włocławski

We Włocławku przyciągają bulwary nad Wisłą. Widok na rzekę gwarantuje także Stary Rynek. Wabikiem jest też tama i przystanie. W mieście mamy również katedrę. Znany w regionie jest także Pchli Targ (czynny w niedziele).

Kilka kilometrów od miasta mamy uzdrowisko Wieniec-Zdrój. W powiecie warto odwiedzić Kłóbkę z uroczym dworem. Mieszkała tu Maria Wodzińska Orpiszewska, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina. Kompozytor oświadczył się jej, ale do zawarcia małżeństwa nie doszło.

- Ekspozycja wnętrz dworu w Kłóbce dzieli się na trzy części. W starszej, parterowej części budowli odtworzono atmosferę dworu jako siedziby ziemiańskiej, domu wielopokoleniowej rodziny. Funkcje i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Do dworu wróciły zgromadzone w muzeum zabytkowe obrazy, meble i inne wyposażenie pochodzące z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym także z Kłóbki. W drugiej części ekspozycji, mieszczącej się w piętrowym skrzydle pałacowym, zorganizowano wystawę twórczości malarskiej mieszkanki dworu, Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina. Trzecia część ekspozycji mieści się w zabytkowych, piwnicach pałacowych, gdzie odtworzono m.in. kuchnię dworską, spiżarnie i pralnię - informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Powiat żniński

Powiat żniński jest niezwykle atrakcyjny dla turystów. Wizyta w Biskupinie to podróż w czasie, do początków państwa. W Osadzie zobaczymy rekonstrukcje starych chat i poznamy dawne zwyczaje. W Biskupinie odbywają się lekcje muzealne, warsztaty i festyny historyczne.

W Wenecji mamy Muzeum Kolei Wąskotorowej, największy w Europie tego typu skansen. Na terenie muzeum, przy budynku zabytkowej poczekalni zgromadzono stare parowozy, wagony osobowe i towarowe, drezyny, pługi śnieżne oraz urządzenia techniczne i narzędzia, wykorzystywane dawniej na kolei. Obok skansenu są średniowieczne ruiny zamku "Krwawego Diabła Weneckiego".

Zachwyca też Łabiszyn - miasteczko leżące na kilku wyspach, otoczone wodami Noteci i kanału Noteckiego. Na jednej z nich znajduje się park. Jest też darmowa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.

Kamieniołom w Piechcinie nazywany jest "polską Chorwacją". Przez lata funkcjonowała tu kopalnia kamienia wapiennego. Po jej zalaniu, powstało magiczne miejsce. Lazurową wodę otaczają wapienne skały. Stąd porównania do Chorwacji.

W Lubostroniu znajduje się jedna z najwspanialszych polskich rezydencji w stylu klasycystycznym. Pałac powstał na początku XIX. Przy nim znajduje się odrestaurowana XVIII-wieczna oficyna, mieszcząca pokoje hotelowe oraz dawna wozownia i stajnia, gdzie dziś mieści się restaurację "Pałacowa". Pałac otoczony jest 36-hektarowym parkiem w stylu angielskim.

Przyciąga też miasteczko westernowe SILVERADO CITY w Bożejewiczkach.

Masz wolny weekend, czas i ochotę, by miło spędzić go z bliskimi? Brakuje ci jednak pomysłu na to, gdzie się wybrać? Pomożemy ci. W naszej galerii są atrakcyjne miejsca zlokalizowane w Kujawsko-Pomorskiem. Prezentujemy wszystkie powiaty od A do Ż.

Zobacz w galerii, co można zobaczyć w regionie. Przedstawiamy najlepsze miejsca na weekendowy odpoczynek.

Czytaj w serwisie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska