https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo kujawsko-pomorskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale [zobacz zdjęcia]

Beata Krzemińska, UM w Toruniu
Anna Komorowska na stoisku.
Anna Komorowska na stoisku. Jacek Piotrowski/Urząd Marszałkowski
Doroczne ogólnopolskie obchody święta plonów pod patronatem głowy państwa odbywają się tradycyjnie w Spale w niedzielę (w tym roku 15 września). Starościną wybrana została mieszkanka naszego regionu, Zofia Kozłowska z Januszkowa w powiecie żnińskim. Gości dożynkowych z całej Polski powitali wspólnie prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Piotr Całbecki.

Dożynkowi goście i uczestnicy uroczystości pojawili się w Spale już w sobotę 14 września. Tego dnia na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu stanęło miasteczko regionów, w którym szesnaście polskich województw zaprezentowało to, czym chciało i mogło się pochwalić - zarówno walory turystyczne i tradycyjną twórczość ludową, jak i współczesne osiągnięcia. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta RP Kujawsko-Pomorskie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Chrostkowa w powiecie lipnowskim, które zwyciężyło w naszym regionalnym konkursie wieńcowego podczas wojewódzkich dożynek Rypinie. Wśród prezentujących się w Spale zespołów ludowych znalazł się Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. W sobotę stoisko województwa kujawsko-pomorskiego odwiedziła żona prezydenta Anna Komorowska.

W niedzielny poranek prezydent Bronisław Komorowski odwiedził stoisko naszego województwa. Głowę państwa powitali marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta i wiceprzewodniczący sejmiku Ryszard Bober. Prezydent własnoręcznie wyrobił piernik, otrzymał kosz tradycyjnych produktów z Kujaw i Pomorza, wysłuchał też występu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Główne uroczystości, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszej damy Anny Komorowskiej, rozpoczęły się w niedzielę w samo południe mszą świętą w kaplicy polowej Armii Krajowej, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe.

Starościną dożynek została mieszkanka naszego regionu, inżynier rolnik i właścicielka gospodarstwa rolnego w Januszkowie w powiecie żnińskim Zofia Kozłowska, gospodarująca na ponad 120 hektarach społeczniczka, zaangażowana w działania na rzecz nowoczesnej wsi, w której dba się o środowisko naturalne, laureatka marszałkowskiej nagrody Agricola Syn Ziemi 2011. Starostą zaś Krzysztof Kalenik z województwa podlaskiego, gospodarz na 300 hektarach w gminie Nowy Dwór.

Współgospodarzami Dożynek Prezydenckich w Spale są tradycyjnie województwo sprawujące aktualnie przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP oraz województwo które w prezydencji go poprzedzało - czyli Kujawsko-Pomorskie i Podlaskie. Marszałek Piotr Całbecki, który od lipca przewodniczy konwentowi, został zaproszony do dożynkowego sektora pary prezydenckiej oraz wspólnie z prezydentem powitał gości z całej Polski podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dumna jesstem z Zosi,szkoda ,że tak mało ją pokazywali

G
Gość
W dniu 19.09.2013 o 18:35, wala napisał:

A gdzie nasza pani Zosia Kozłowska?


To pewnie nie ważne dla GP? Najważniejszy jest gospodarz Całbecki-spec od gęsi ,który doprowadził ten region do upadku -przedostatni w kraju we wszyskich wskaźnikach ekonomicznych i prawie najgorszy w UE.Ciągle kręci się przy prezydencie Komorowskim .Czy zamierza zająć jego miejsce ,bo POnoć jest bardzo skuteczny w swoich działaniach?
w
wala

A gdzie nasza pani Zosia Kozłowska?

P
Pensioner

Wieniec przepiękny, ale info na wieńcu informuje, że to wieniec KGW z Chrostkowa powiat Lipno, a nie z Chrystkowa jak napisaliście.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska