Urząd marszałkowski przygotowuje strategię rozwoju województwa na lata 2020-30. Podczas poniedziałkowej dyskusji w Grudziądzu, o swoich potrzebach mówili przedstawiciele władz naszego miasta, powiatów grudziądzkiego i chełmińskiego.
Województwo to nie tylko Toruń i Bydgoszcz
- Nam zależy głównie na zrównoważonym rozwoju. Chcielibyśmy żeby Grudziądz był widoczny na mapie województwa, nie tylko dwa ośrodki: Toruń i Bydgoszcz. Jak ważny jest zrównoważony rozwój województwa to widać choćby po naszym szpitalu: do tej pory nie był on za bardzo widoczny w strategii województwa, a trzeba pamiętać, że szpital zabezpiecza 500 tysięcy mieszkańców i jest szpitalem subregionalnym. Niczym nie różni się od szpitali tzw. wojewódzkich zlokalizowanych chociażby we Włocławku czy Toruniu - mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. I podkreślał, że zarówno nasze miasto, jak i powiat zostały uznane za obszar zagrożony degradacją gospodarczo-społeczną. Potrzebują wsparcia.
Glamowski dodawał: - Jesteśmy wykluczeni kolejowo, dlatego budowa kolei dużych prędkości ze stacją w Grudziądzu ma dla nas kluczowe znaczenie. To co doskwiera naszemu miastu, to niski poziom wynagrodzeń, jeden z najniższych w województwie. Żeby to nadrobić, musimy zabiegać o inwestorów, nowe tereny inwestycyjne.
Jako potencjał miasta Glamowski wyliczał m.in. dziedzictwo kulturowe. - Potrzebujemy środków na rewitalizację materialną i społeczną - mówił Glamowski.
"Czuliśmy się wykluczeni"
Jakie potrzeby widzą władze Chełmna? Dotyczą one m.in. polityki senioralnej oraz mieszkaniowej. - Z naszego miasta wyprowadziło się 4 tys. mieszkańców, czyli ok. 20 proc. Co czwarty mieszkaniec Chełmna jest seniorem - mówił Piotr Murawski, zastępca burmistrza tego miasta.
- Do tej pory czuliśmy się jako region dość wykluczony pod wieloma względami - nie ukrywał Adam Olejnik, starosta powiatu grudziądzkiego. I dodawał: - Naszym największym problemem są drogi. Nasz powiat jest w szczególnej sytuacji: jest jednym z najmniejszych i najsłabszych ekonomicznie powiatów, a dróg ma najwięcej. To jest problem, który wiąże się również ze sposobem finansowania, ponieważ mamy małe możliwości partycypowania w kosztach wkładu własnego.
Starosta podkreślił, że bardzo duże znaczenie dla powiatu grudziądzkiego ma pozycja Grudziądza, ponieważ większość mieszkańców powiatu korzysta z usług świadczonych przez miasto, a związanych np. ze szpitalem, szkołami ponadpodstawowymi, sklepami, firmami.
Po co strategia?
- Rozmawialiśmy o marzeniach. Marzenia te muszą być wkomponowane w strategię, po to, aby można było je realizować w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego - mówił senator Ryszard Bober.
- Strategia rozwoju województwa ma zdefiniować cele, kierunki rozwoju na całą kolejną dekadę, do roku 2030 i będzie ona podstawą wszystkich działań prowadzonych potem przez samorząd województwa - mówił Adam Stańczyk, dyrektor departamentu planowania strategicznego i rozwoju gospodarczego urzędu marszałkowskiego. I dodawał, że po trwającym etapie tworzenia strategii województwa, w drugiej połowie maja, projekt zostanie upubliczniony i będzie można zgłaszać do niego wnioski.
