https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Wojna w Ciechocinku. Byliśmy już wcześniej okupowani. Niemieccy żołnierze i kuracjusze [wideo i zdjęcia]

Krzysztof Górski
Grupa volksdeutschów z Polski po otrzymaniu z rąk Adolfa Hitlera honorowych odznak
Grupa volksdeutschów z Polski po otrzymaniu z rąk Adolfa Hitlera honorowych odznak NAC
Wojna na Ukrainie zrodziła w wielu Polakach pytanie: Czy Polska będzie następnym celem Rosji? Historia pokazała, że trudno nas złamać. Ciechocinek był przeszło 5 lat pod okupacją III Rzeszy. Znaleźliśmy zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego z roku 1939 oraz wideo, które prezentuje Ciechocinek podczas okupacji niemieckiej. Zapraszamy do galerii.

Ciechocinek podczas okupacji III Rzeszy

12 września 1939 roku miasto zostało zajęte przez brygadę „Netze” Wehrmachtu, wspomagane przez oddziały operacyjne służby bezpieczeństwa Einsatzkommando I z Einsatzgruppe III.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

26 października 1939 roku na mocy decyzji Hitlera Ciechocinek został wraz z całym powiatem nieszawskim włączony do rejencji inowrocławskiej Kraju Warty. 22 grudnia 1939 roku zmieniono nazwę miasta na Hermannsbad i uczyniono stolicą powiatu z władzami powiatowymi rezydującymi w Aleksandrowie Kujawskim. 1 czerwca 1940 rozpoczął się pierwszy sezon kuracyjny w Hermannsbad – z zabiegów mogli korzystać wyłącznie obywatele niemieccy.

Miasto zostało zdobyte 23 stycznia 1945 roku przez oddziały 125 korpusu armijnego 47 armii I Frontu Białoruskiego. W zdobywaniu Ciechocinka brała również udział 3 dywizja piechoty im. Romualda Traugutta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska