Wojsko polsko-czeskie na Anakondzie 2018 w Chełmnie zrobi...

  Wojsko polsko-czeskie na Anakondzie 2018 w Chełmnie zrobi przeprawę. Będzie widowisko!

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Czeskie i polskie wojsko przeprawi się przez Wisłę w Chełmnie już w sobotę. ANAKONDA-18 - największe ćwiczenie w Polsce z udziałem sojuszników i wojsk NATO - znów będzie u nas.
  Pamiątkowa fotka z żołnierzami amerykańskimi znalazła się po Anakondzie z 2016 roku w albumie Rafała Przybylskiego

  Pamiątkowa fotka z żołnierzami amerykańskimi znalazła się po Anakondzie z 2016 roku w albumie Rafała Przybylskiego ©Czytelnik

  Chełmno stanie się areną wielkich wojskowych ćwiczeń. Tych, którzy przyjdą nad Wisłę, czeka duże widowisko.

  - W sobotę ćwiczenie potrwa od godz. 8 do 16, 13 i 15 listopada - od 8 do 12 - mówi Stanisław Łaniec, kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego i Ewidencji Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta Chełmna. - Zawsze dużo ludzi przychodzi obejrzeć wojskowe manewry, bo to niecodzienne wydarzenie. A tym razem, po zbudowaniu przeprawy, wojsko z jednej strony rzeki na drugą przetransportuje 200 sztuk sprzętu. Poza tym to, że zaplanowano ćwiczenie właśnie teraz, będzie miało szczególny wymiar - odbędzie się w dzień przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Mieszkańcy cieszą się na sobotnie wydarzenia. - Na pewno pójdę nad rzekę - mówi Rafał Przybylski. - Dwa lata temu były tłumy, każdy chciał zdjęcia z takim sprzętem i międzynarodowym wojskiem. Mnie najbardziej podobały się amfibie. Sprzęt był też wystawiony na rynku.

  Także Monika Adamczyk wybiera się na pokaz. - Zabiorę dzieci, na pewno to będzie dla nich duża atrakcja - mówi chełmnianka. - Już nie mogą się doczekać.

  Wypadek w Stolnie pod Chełmnem. Dachował samochód kuriera [zdjęcia]

  Żołnierze ćwiczyć będą na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii tych ćwiczeń realizować będą zadania też na poligonach wojskowych w Estonii, na Łotwie i na Litwie. W Kujawsko-Pomorskiem zaplanowano tylko przeprawę pododdziałów wojsk pancerno-zmechanizowanych przez Wisłę w Chełmnie. Zgrywane będzie działanie pododdziałów inżynieryjnych zabezpieczających przeprawę i wojsk pancerno-zmechanizowanych przeprawiających się przez rzekę z elementami układu pozamilitarnego: organizacjami proobronnymi, policją, PSP i administracją publiczną.

  - Organizujemy ćwiczenia defensywne, przygotowujące do obrony kraju - mówi ppłk. Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Mają nas przybliżyć do zintegrowania się z sojusznikami i żołnierzami NATO do przeprowadzenia operacji obronnych. I na poziomie zadań żołnierskich i struktury dowodzenia. W ćwiczeniach w Chełmnie uczestniczyć będzie wojsko z dwóch krajów: 12 dywizja zmechanizowana ze Szczecina i pododdział inżynieryjny z Czech. Tym razem nie będą budować mostu, ale przeprawę promową. Zaangażowani będą też żołnierze 3. Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie. Wszystko będzie działo się na lądzie. Był plan zrzutu logistycznego ze śmigłowca, ale zdecydowano, iż nie na samą przeprawę.

  W ćwiczeniach bierze udział 10 państw.

  - Zaangażowane w ćwiczenia Anakonda 2018 są struktury dowódcze NATO, a w nich pracują żołnierze różnych narodowości - podkreśla. - W sumie więc w ćwiczeniach uczestniczą żołnierze ponad 20 narodowości.

  Ppłk. Walatek zapowiada, że 11 listopada wojska sojuszników i międzynarodowych koalicjantów będą wspólnie z polskimi świętować na poligonie.


  Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018