Datę otwarcia wystawy wybrano nieprzypadkowo. W piątek przypadała bowiem rocznica wydarzeń sierpniowych w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
W sali muzeum zebrano dziesiątki zdjęć, czasopism, plakatów, publikacji i dokumentów będących zapisem działalności związkowców w Gdańsku, Bydgoszczy oraz Mogilnie, Strzelnie i Trzemesznie w latach 1980-1990.
To pierwsza taka ekspozycja jaka odbywa się w Chabsku. Burmistrz Leszek Duszyński otwierając ją powiedział, że dotąd żadne władze gminy nie odważyły się przygotować takiej wystawy.
Pracownicy Muzeum Ziemi Mogileńskiej zebrali w Chabsku solidarnościowe pamiątki bydgoskich działaczy związku, ale też mieszkańców ziemi mogileńskiej i pobliskiego Trzemeszna.
- Staraliśmy się ukazać działalność "Solidarności" w pierwszym okresie w powiecie mogileńskim. Jesteśmy zaskoczeni pozytywnym oddźwiękiem wśród ludzi. Osobiście największą wagę przykładam do tych materiałów zebranych w centralnym miejscu wystawy - czyli dotyczących Wydarzeń Sierpniowych.__Te pamiątki użyczył nam Piotr Kaźmierczak. One prawdopodobnie były prezentowane w Hali Oliwi w czasie I Zjazdu "Solidarności". Przypadkiem trafiły do Mogilna i przeleżały tu 20 lat. Wiele rzeczy, które tu są przez lata leżały w domach i są cenną pamiątką - mówi Jan Szymański dyrektor muzeum.
Swoje zbiory udostępnili lub przekazali oprócz Piotra Kaźmierczaka: Ludwik Antas, Ewa i Piotr Borys, Jerzy Chmielewski, Tadeusz Dachowski, Stanisław Grela, Eugeniusz Kończal, Wojciech Kotlarek, Elżbieta Lewandowska, Ireneusz Lewicki, Przemysław Majcherkiewicz, Maria Nadolna, Tomasz Piniarski, Barbara Podhorodecka, Jan Szymański, Lech Tomaszewski, Teresa Wojda oraz Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych z Trzemeszna.
- Przed nami jeszcze daleka droga, bo nie wszystko zdołaliśmy wyeksponować wystawę bedziemy poszerzać i uzupełniać - mówi dyrektor Szymański.
Wystawa "Drogi do Wolności" zostanie w Chabsku aż do końca roku.