O godz.11 wykład ks. dr. Miłosza Hołdy w Oratorium Szkoły Katolickiej pt. „Tischner do młodych”, o godz. 12 „Spotkanie” - sztuka na podstawie „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły (Oratorium Szkoły Katolickiej), o godz. 16 promocja książki prof. Waldemara Kmiecikowskiego „Istnienie - Człowiek - Moralność” w podziemiach kościoła gimnazjalnego.
A wczoraj w ratuszu kilkunastu naukowców z różnych ośrodków w kraju wzięło udział w konferencji pt. „Człowiek na drodze od totalitaryzmu do wolności. Józefa Tischnera odczytania pedagogiczne”.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- Jesteśmy w kameralnym gronie, co pozwoli na głębsze wejrzenie w myśl Józefa Tischnera - miał nadzieję prof. Piotr Kostyło, jeden z inicjatorów Dni.
Na początek kilka ciepłych słów pod adresem zebranych powiedział burmistrz Arseniusz Finster, odczytane zostały też listy od rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i od pani dziekan wydziału pedagogiki.
Potem były referaty. Prof. Krzysztof Wieczorek z Uniwersytetu Śląskiego badał relacje pomiędzy heroizmem a konformizmem przed 1989 r. i później. Stwierdził m.in., że łatwiej było skupić się kiedyś pod sztandarem „Solidarności”, niż teraz „konsumować” wolność, która okazuje się o wiele trudniejsza, gdy bycie w opozycji nie łączy się już z jakąś szczególną charyzmą.
Prof. Urszula Ostrowska z Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium analizowała Tischnerowskie postrzeganie drogi do wolności jako dramatu. A Agata Żaroń z UMK zastanawiała się, na ile wolność jest nam niezbędna i na ile jesteśmy w stanie od niej uciec.
INFO Z POLSKI 19.10.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju