Zakup wózka dziecięcego to jeden z przyjemniejszych zakupów, bo przecież z myślą o nowym, małym członku rodziny. Wbrew pozorom, to nie jest prosta sprawa.
Wózek dziecięcy typu 3w1 i 2w1
Jeden wózek dziecięcy nierówny drugiemu. Istnieją następujące rodzaje wózków dziecięcych:
- sama gondola (wózek głęboki)
- wózek dziecięcy typu 2w1
- wózek typu 3w1
- sam wózek sportowy
Wózek dziecięcy można kupić niejako w pakiecie: zestaw jest najczęściej trzy- lub dwuczęściowy. W zestawie typu 3w1 znajduje się wózek głęboki, sportówka (na tym samym stelażu, zależnie od wieku i wzrostu dziecka, nakłada się odpowiednio albo tzw. budkę, albo sportówkę) oraz nosidełko. Z reguły to ostatnie spełnia trojaką rolę: jest leżaczkiem w domu, można przenosić w nim maluszka np. z domu do samochodu i mocować go w aucie, niczym fotelik samochodowy. Wózek typu 2w1 to natomiast wózek głęboki oraz wózek sportowy. Równie dobrze można zdecydować się na tradycyjny wózek głęboki, a potem kupić osobno drugi wózek, ten sportowy.
Wózek dziecięcy – nowy czy używany
Ceny nowych wózków dziecięcych (zestaw 3w1) dochodzą niekiedy do ponad 6 tysięcy złotych. Są jednak wózki dziecięce tego samego rodzaju, ale kosztują około 1300 złotych. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości jest dany wózek, m.in. z czego wykonana jest jego rama, jaki materiał zastosowano do uszycia gondoli i spacerówki, jakie rozwiązania techniczne (choćby hamulce, koła, amortyzatory) zastosował producent oraz jakie jest dodatkowe wyposażenie wózka.
Używany wózek średnio o połowę tańszy od nowego
Kto chce trochę zaoszczędzić na zakupie wózka dziecięcego, może wybrać używany wózek. Za wózek dziecięcy z drugiej ręki, po innym dziecku, zapłaci średnio o połowę mniej, niż gdyby miał decydować się na taki sam model, ale zupełnie nowy. Na portalach darmowych ogłoszeń, np. OLX, lub innych, choćby Allegro, używany wózek dziecięcy można zatem kupić za 1 tys. zł, chociaż taki nowy kosztuje 2 tys. zł. Minusem zakupu wózka używanego jest to, że nie jest on na gwarancji, chociaż ludzie sprzedają czasem wózki dziecięce, objęte jeszcze gwarancją.
Dodatkowe wyposażenie wózka dziecięcego
Sam wózek dziecięcy to podstawa. Można rozbudować zestaw albo wybrać opcję z dodatkowymi rozwiązaniami.
Oto dodatkowe wyposażenie:
- torba do wózka,
- kosz zakupowy pod wózkiem,
- moskitiera,
- rama z dodatkowym systemem amortyzacji,
- przekładana rączka oraz rączka z regulowaną (np. 3-poziomową) wysokością,
- regulowany zagłówek,
- nieprzemakalny pokrowiec na nóżki (może być także w wersji zimowej, ocieplany)
- parasolka
To właśnie niektóre elementy, zapewniające komfort jazdy i użytkowania wózka przez dziecko oraz rodziców dziecka. Jest też siatka w budce gondoli i sportówki, zapewniająca wentylację. Następne udogodnienia stanowią konstrukcje amortyzujące np. zderzenie z przeszkodami na chodniku albo ułatwiające wjazd na krawężnik.
Warto zwrócić uwagę na to, czy fotelik-nosidełko ma wkładkę redukcyjną dla najmłodszych dzieci. Istotne są ponadto odpowiednie pasy bezpieczeństwa w foteliku-nosidełku i wózku sportowym. W tym ostatnim popularne są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z tzw. otulinkami na ramiona. Wybierając sportówkę, należy mieć również na uwadze, czy oparcie i podnóżek w takim wózku dziecięcym są regulowane i czy dziecko ma szansę na wypoczynek i sen w pozycji leżącej, czy jedynie w siedzącej.
Bezpieczeństwo to podstawa
Ważniejsze od wyglądu wózka jest jego bezpieczeństwo. Eksperci z TÜV Rheinland informują, że: "niezależnie od tego, czy jest to wózek głęboki czy spacerówka, TÜV Rheinland przeprowadza kontrole i certyfikacje produktów zgodnie z europejską normą bezpieczeństwa EN 1888. Norma określa jednolite wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa oraz procedurę kontroli wózków w całej Europie.
Jaki więc wybrać wózek
Decyzja należy do dorosłych. Najpopularniejsze są natomiast wózki wielofunkcyjne, typu 2w1 albo 3w1, ponieważ one niejako "dostosowują się" do wieku i ciężaru dziecka. Malec może w gondoli jeździć praktycznie od narodzin do około 6. czy 7. miesiąca, a potem przesiądzie się do spacerówki, która posłuży mu nawet 4. roku życia.